Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis ustawy śmieciowej, który pozwala gminom samodzielne ustalać stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Trybunał uznał, że art. 6k ust. 1 i 2 ustawy o utrzymaniu czystości w gminach w zakresie, w jakim nie przewiduje maksymalnej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jest niezgodny z art. 84 i art. 217 konstytucji.

Ponadto TK za niekonstytucyjny uznał także art. 6k ust. 4 ustawy śmieciowej w zakresie, w jakim upoważnia radę gminy do wprowadzenia zwolnienia przedmiotowego oraz ustanowienia dopłat dla właścicieli nieruchomości.

Trybunał stwierdził, że prawodawca upoważniając do uregulowania w formie aktu prawa miejscowego zwolnień przedmiotowych, ani w przepisie upoważniającym, ani w innym przepisie ustawy, nie określił zasad, na jakich te zwolnienia mają być wprowadzone przez radę gminy. Radom gmin pozostawiono tym samym - niedopuszczalną w świetle art. 168 w zw. z art. 217 konstytucji - pełną swobodę w określaniu nie tylko podmiotów zwolnionych, ale też przedmiotu zwolnienia i jego zakresu- ocenił Trybunał.

Zobacz: Adwokat zaskarży postanowienie dotyczące kosztów za urzędówki

TK wskazał także, że prawodawca zobowiązany jest wyznaczyć granice, w jakich rada gminy może realizować kompetencję do ustalania opłaty lokalnej. W szczególności granicę taką może stanowić ustawowe określenie stawek maksymalnych opłaty- podkreślił Trybunał. Zaznaczył jednocześnie, że art. 6k ust. 1-3 ustawy o utrzymaniu czystości w gminach nie zawiera takiej regulacji, przez co narusza konstytucyjny standard wynikający z art. 84 i art. 217 konstytucji.

Ponadto Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że prawodawca nieprecyzyjnie upoważnił radę gminy do uregulowania w formie aktu prawa miejscowego dopłat dla właścicieli nieruchomości. Rada gminy uzyskała w ten sposób nie tylko kompetencję do ustalenia wysokości opłaty na zasadach określonych w ustawie, ale także kompetencję do swobodnej modyfikacji tychże zasad przez stosowanie dopłat, które prawodawca pozostawił w wyłącznej gestii jednostki samorządy terytorialnego- wskazał.

Jednocześnie Trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej zakwestionowanego przepisu o 18 miesięcy.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Przepisy o zaprzeczeniu ojcostwa niekonstytucyjne