Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu do Ministra Spraw Wewnętrznych zwróciła uwagę na problem związany z wykładnią i stosowaniem ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i zasugerowała liczne zmiany w przepisach.

W ocenie Rzecznika, zmiany wymaga kwestia terminu złożenia wniosku o zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej, a także definicja pojęcia "stadion" w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa na terenie przypisanym do obiektu.

RPO proponuje także, aby w celu zapewnienia identyfikacji uczestników imprezy masowej naruszających prawo, mecze podwyższonego ryzyka przeprowadzać do zmierzchu, a nie dostosowywać do czasu antenowego wykupionego przez stacje telewizyjne. Rozwiązanie takie przyjęto w innych krajach- argumentuje.

Zdaniem Rzecznika, warto zastanowić się także nad przyjęciem rozwiązań, które pozwolą na zakwalifikowanie niektórych imprez sportowych jako imprezy masowej podwyższonego ryzyka, jeśli przewidziano udział w takiej imprezie mniej niż tysiąca osób.

Zobacz: RPO: Osoby trzecie bez ochrony przed działaniem komornika

W ocenie RPO konieczne jest również zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie niektórych imprez, które nie stanowią imprez masowych w rozumieniu ustawy. Dotyczy to np. obszarów szkół wyższych.

Ponadto Rzecznik postuluje wprowadzenie rozwiązań, które zobiektywizują proces sprawdzania trzeźwości osób wpuszczanych do obiektu, w którym odbywa się impreza masowa.

Rzecznik zawraca także uwagę na problem braku uprawnień Policji do weryfikacji rozwiązań organizacyjnych przyjętych przez organizatora imprezy, w przypadku imprez niebiletowanych.

W ocenie Ireny Lipowicz rozważenia wymaga również wydawanie certyfikatów bezpieczeństwa dla właściciela obiektu oraz zezwoleń wydawanych w sytuacji, gdy organizatorzy planują imprezy wykraczające poza te, które określone są w certyfikacie.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO krytykuje instytucję przymusowego leczenia alkoholików