W dniu 21 marca 2011 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy, która upraszcza zasady wydawania świadectw pracy oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich. Zmiana dotyczy umów o pracę na czas określony, okres próbny i czas wykonywania określonej pracy, nawiązanych od wejścia w życie ustawy.

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy kodeks pracy, reguluje na nowo zasady wydawania świadectw pracy, oraz zasady wykonywania wstępnych badań lekarskich.

Wydanie świadectwa nie każdorazowo

Dotychczasowe brzmienie przepisu art. 97 § 1 i 1 1 kp, przewidywało, iż w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracodawca miał obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy. Jeżeli dotychczasowy pracodawca nawiązywał kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej, świadectwo było wydawane tylko na żądanie pracownika.

Zmiana wynikająca z nowelizacji polega na zwolnieniu od obowiązku każdorazowego wydawania świadectwa pracy pracownikowi, jeżeli pozostaje on w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. W takim przypadku pracodawca będzie obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące okresy zatrudnienia na podstawie tych umów zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. Pracownik może jednak w każdym czasie żądać wydania świadectwa po rozwiązaniu lub wygaśnięciu każdej z tych umów. Termin na wydanie świadectwa wynosi 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku.

Wstępne badania lekarskie

Osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko, lub stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą, są teraz zwolnione od poddania się wstępnym badaniom lekarskim.

Dotychczas zwolnienie takie było stosowane w przypadku ponownego zatrudnienia, ale tylko bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę. Pracodawca był zobowiązany skierować pracownika na wstępne badania lekarskie nawet wówczas, gdy w ciągu kilku dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę zatrudnił go ponownie na tym samym stanowisku pracy.

Roma Opoka

Zobacz także:

TK: ograniczenie zakresu roszczeń przy rozwiązaniu umowy o pracę na czas określony niekonstytucyjne

Praca na rzecz społeczności - nowela KK