W skargach kierowanych do RPO obywatele zwracają uwagę na problem niezgodnego z przepisami prawa oznakowania fotoradarów. Urządzenia montowane są w "starych" obudowach, choć wymagane jest oznaczenie fotoradarów barwą żółtą. Rzecznik zwróciła się do Ministra Spraw Wewnętrznych o dokonanie analizy tego problemu.

W dniu 28 czerwca 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury dnia 22 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, zgodnie z którym stacjonarne urządzenia rejestrujące mają spełniać szczegółowo określone warunki techniczne, w tym dotyczące obudowy stacjonarnego urządzenia rejestrującego, która ma być pokryta kolorem żółtym.

Ze skarg kierowanych przez obywateli wynika między innymi, iż istnieją przypadki, w których do tzw. atrap fotoradarów , które zamontowane były przed wejściem w życie nowych regulacji obecnie montowane są urządzenia rejestrujące.

Zobacz: Fotoradary będą lepiej widoczne

Zgodnie z § 2 powyższego rozporządzenia Ministra Infrastruktury, stacjonarne urządzenia rejestrujące i ich obudowy, zainstalowane w pasie drogowym przed wejściem w życie zmienionego rozporządzenia, które nie spełniają określonych w nim wymagań, mogą być wykorzystywane przez okres 36 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.

Jednak w opinii RPO poprawna interpretacja przywołanego § 2 wyklucza możliwość jego zastosowania do urządzeń rejestrujących montowanych w „starych" obudowach, po dniu wejścia w życie nowych przepisów.

Rzecznik zwróciła się do Ministra Spraw Wewnętrznych o dokonanie analizy tego problemu .

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO: Sobota powinna liczyć się jako dzień wolny od pracy

RPO: Niepełnosprawni kandydaci na aplikacje prawnicze są dyskryminowani