Według rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Polska jest w grupie dziewięciu państw- stron Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, które nie wywiązują się należycie z obowiązku prawidłowego i niezwłocznego wdrażania wyroków ETPC do porządku krajowego.

Rezolucja z dnia 26 stycznia 2011 r. kwalifikująca Polskę do grupy państw niewywiązujących się ze swoich obowiązków odnośnie wyroków ETPC, była podstawą wystąpienia do Premiera RP oraz Marszałka Sejmu RP, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Wystąpienie to zawiera apel o podjęcie stosownych działań rekomendowanych przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

Kraje na cenzurowanym

Oprócz Polski, Zgromadzenie Parlamentarne RE w swojej Rezolucji 1787 (2011) wskazało Bułgarię, Grecję, Włochy, Mołdawię, Rumunię, Rosję, Turcję i Ukrainę. ZPRE uważa, że są to kraje w których nie wyeliminowano poważnych problemów systemowych, co w prostej linii prowadzi do istotnych opóźnień w pełnym i terminowym implementowaniu wyroków ETPC. ZPRE podkreśla, że co do wymienionych krajów, ETPC wydaje niezmiennie wyroki w analogicznych sprawach, stwierdzając poważne i powtarzające się naruszenia praw człowieka. Taki stan rzeczy rodzi poważne konsekwencje w postaci podważenia zasady rządów prawa, naruszenia międzynarodowych zobowiązań dobrowolnie przyjętych przez państwa-strony Konwencji. ZPRE podkreśla, że naruszenia takie zagrażają skuteczności i efektywności europejskiego systemu ochrony praw człowieka.

Aktualnie zarejestrowanych jest 760 spraw przeciwko Polsce

W Komitecie Ministrów RE zarejestrowanych jest obecnie ponad 9.700 spraw zainicjowanych z powodu niewdrożenia przez państwa członkowskie RE do porządków krajowych wyroków ETPC. Polski dotyczy 760 spraw, z powodu niewłaściwej implementacji wyroków strasburskich. Rezolucja wskazuje, że najbardziej widocznymi problemami z jakimi boryka się Polska to przewlekłość postępowań toczących się przed sadami oraz organami administracji, jak również nadmierna długość stosowanych okresów tymczasowego aresztowania, złe warunki panujące w więzieniach i aresztach śledczych, które są wynikiem przeludnienia, oraz jakość opieki zdrowotnej świadczonej w polskich jednostkach penitencjarnych.

Zalecane jest niezwłoczne podjęcie działań na poziomie krajowym

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wskazuje w rezolucji, że niezbędne jest podjęcie stosownych działań na poziomie krajowym, nakierowanych na rozwiązanie problemów systemowych. Zgromadzenie czuje się zobowiązane do podjęcia wszelkich, niezbędnych działań mających pomóc państwom członkowskim w wywiązaniu się z ciążących na nich zobowiązań międzynarodowych. Priorytetem jest skuteczne ograniczenie spraw kierowanych do ETPC przeciwko konkretnym państwom. Zgromadzenie Parlamentarne RE wzywa państwa wymienione w rezolucji do przyjęcia odpowiednich mechanizmów i procedur efektywnego nadzoru nad wykonywaniem przez państwo wyroków ETPC. ZPRE podkreśliło potrzebę utworzenia jednego organu decyzyjnego, który na najwyższym szczebli politycznym ponosiłby pełną odpowiedzialność za koordynację na poziomie krajowym procesów dotyczących wykonywania przez państwo przyjętego na siebie zobowiązania w postaci przestrzegania orzeczeń strasburskich.

Wystąpienie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do Premiera RP oraz Marszałka Sejmu RP o podjęcie stosownych działań rekomendowanych przez Zgromadzenie Parlamentarne RE. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że Zgromadzenie Parlamentarne RE wezwało władze krajowe do podjęcia wszelkich niezbędnych działań, by problem uchylania się do obowiązku pełnego i terminowego wdrażania wyroków ETPC wyrażony w Rezolucji 1787 (2011) został rozwiązany.

Roma Opoka

źródło:HFPC

Zobacz także:

Orzeczenie w sprawie Kurłowicz przeciwko Polsce

Wyrok ETPC w sprawie Lewandowscy przeciwko Polsce