W 2012 roku Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę jakości paliw. Z raportu wynika, że pogorszyła się jakość paliw ciekłych na stacjach benzynowych, a najgorzej wypadł olej napędowy.

Wyniki kontroli stacji wybranych losowo

Jak pokazuje raport z losowych kontroli przeprowadzonych w 2012 roku, pogorszyła się jakość paliw ciekłych na stacjach benzynowych. Aż 4,14 proc. przebadanych próbek nie spełniało norm. Rok wcześniej było to 2,99 proc.

Pogorszyła się także jakość oleju napędowego. Wymaganiom nie odpowiadało 7,84 proc. próbek z kolei w 2011 roku - 3,45 proc.

Poprawiła się z kolei jakość wlewanej do baków benzyny. Norm nie spełniało 1,43 proc. przebadanych próbek z kolei rok wcześniej było to 2,64 proc.

Największe odstępstwa od norm jakościowych paliw ciekłych stwierdzono w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim, opolskim i łódzkim. Natomiast nieprawidłowości nie odnotowano w województwach: podlaskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

Przeprowadzona w 2012 roku losowa kontrola jakości gazu LPG wykazała nieprawidłowości w przypadku 1,03 proc. sprawdzonych próbek, a rok wcześniej było to 1,8 proc.

Inspekcja Handlowa sprawdzała też jakość oferowanych na rynku biopaliw ciekłych. Kontrola przeprowadzona na terenie całego kraju nie wykazała nieprawidłowości.

Zobacz: UOKiK: Gorsza jakość benzyny na stacjach paliw

Wyniki kontroli stacji, na które napłynęły skargi

Inspekcja Handlowa przeprowadziła również kontrole stacji, na które napłynęły skargi kierowców, wytypowane przez organy ścigania oraz te, na których w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości. Z pobranych 769 próbek oleju napędowego i benzyny na 679 stacjach, 89 zostało zakwestionowanych: 70 oleju napędowego i 19 próbek benzyn. Zakwestionowano tylko 1 próbkę gazu LPG.

Najwięcej odstępstw od wymagań jakościowych paliw ciekłych zanotowano w województwach: łódzkim, dolnośląskim,śląskim i lubuskim.

Zobacz: MG: Stacje paliw mają czas na modernizację do końca 2013 roku

Kwestionowane parametry

W przypadku oleju napędowego najczęściej kwestionowano za niską temperaturę zapłonu oraz niedotrzymanie limitu zawartości siarki.

W przypadku benzyny najczęściej kwestionowano niedotrzymanie wymagań RON – badawczej liczby oktanowej.

Z kolei w przypadku gazu LPG najczęstsze naruszenia dotyczyły parametru badanie działania korodującego gazu LPG na miedź.

W wyniku przeprowadzonych kontroli w 2012 roku IH skierowała do prokuratur, aż 83 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK: Orlen ma zgodę na przejęcie Petrolotu