Komisja Europejska w dniu 2 marca 2010 roku rozpoczęła zapowiadane od dawna konsultacje społeczne nt. przyszłości usługi powszechnej.

Za wstęp i zapowiedź do tej dyskusji uznać należy tezy przedstawione w komunikacie Komisji Europejskiej COM(2008) 572 z dnia 2 września 2008 r. w sprawie drugiego przeglądu okresowego zakresu usługi powszechnej w sieciach i usługach łączności elektronicznej, zgodnie z art. 15 dyrektywy 2002/22/WE (o usłudze powszechnej).

W ocenie Komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes, konsultacje te pozwolą Komisji Europejskiej ustalić, czy istnieje potrzeba uaktualnienia przepisów, aby zapewnić wszystkim obywatelom UE dostęp do niezbędnych usług telekomunikacyjnych, w tym do szybkiego Internetu. W oparciu o opinie konsumentów, przedstawicieli środowiska telekomunikacyjnego i ekspertów Komisja Europejska ma podjąć decyzję, czy konieczne jest przedłożenie przez nią przed końcem 2010 r. nowych wniosków ustawodawczych dotyczących obowiązku świadczenia usługi powszechnej. Konsultacje te potrwają do dnia 7 maja br., a ich wyniki zostaną przedstawione w formie komunikatu Komisji Europejskiej.
Ponadto w dniu 30 marca br. Komisja Europejska planuje zorganizować otwarte warsztaty, aby wszystkie zainteresowane podmioty miały okazję do wyrażenia swoich poglądów na temat wizji dalszego rozwoju usługi powszechnej.

W ramach tych konsultacji omówione mają być w szczególności następujące kluczowe zagadnienia:

  • Czy należy zmienić pojęcie i zakres usługi powszechnej?
  • Czy szerokopasmowy dostęp do sieci Internet powinien zostać włączony do usługi powszechnej?
  • Jak pogodzić elastyczność regulowania usługi powszechnej na szczeblu krajowym z jednoczesnym skoordynowanym podejściem na szczeblu unijnym?
  • Jaki powinien zostać przyjęty model finansowania usługi powszechnej?

Podkreślenia wymaga również fakt, że w dniu 26 lutego 2010 r. minął termin zgłaszania uwag i stanowisk nt. wybranych kwestii dotyczących przyszłego kształtu usługi powszechnej – w ramach konsultacji wszczętych w dniu 25 stycznia br. przez Ministra Infrastruktury ze środowiskiem telekomunikacyjnym.
Pragniemy serdecznie podziękować za wszystkie przekazane informacje. Stanowić one będą cenny materiał dla dalszych prac zarówno na gruncie przyszłej nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, jak również wskazanej powyżej dyskusji na szczeblu unijnym.


MI/AS