Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 8 listopada 2011 r. orzekł, iż posiadanie przez biegłego rewidenta uprawnień do badania sprawozdań finansowych nie upoważnia do uzyskania licencji syndyka bez spełnienia warunków określonych w ustawie.

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 8 listopada 2011 r., sygn. II GSK 1121/10 oddalił skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, z dnia 23 marca 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 2046/09 oddalającego skargę na decyzję Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie odmowy przyznania licencji syndyka.

Zobacz: NSA: Kasacja niedoszłego aplikanta odrzucona

Postępowanie dotyczyło biegłego rewidenta posiadającego uprawnienia do badania sprawozdań finansowych, który nie spełnił warunku określonego w art. 3 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji syndyka (Dz. U. Nr 123, poz. 850, z późn. zm.) – złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka.

Naczelny Sąd Administracyjny podzielił w tej kwestii stanowisko prezentowane przez Ministra Sprawiedliwości oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Zobacz: NSA: Powtórny egzamin przy wymianie świadectwa

Treść art. 48 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 7 maja 2009 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie, podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych oraz o nadzorze publicznym (Dz. U. Nr 77, poz. 649, z późn. zm.) wskazuje, że przedmiotem działalności podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, oprócz wykonywania czynności rewizji finansowej, może być prowadzenie postępowania upadłościowego lub likwidacyjnego. Nie upoważnia to jednak wymienionego podmiotu do uzyskania licencji syndyka bez spełnienia warunków określonych w ustawie o licencji syndyka.

Zobacz: SR: Aplikant radcowski może być asystentem sędziego

Ustawa o licencji syndyka nie wprowadza bowiem wyjątków od konieczności spełnienia określonych jej art. 3 ust. 1 przesłanek, w szczególności złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu dla osób ubiegających się o licencję syndyka oraz posiadania co najmniej trzyletniego doświadczenia w zarządzaniu majątkiem upadłego, przedsiębiorstwem lub jego wyodrębnioną częścią.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

NSA orzekł w sprawie kwalifikacji podatkowej kosztów emisji akcji

Egzamin na syndyka - informacje