Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie skarg studentów, w których wskazują, że uczelnie domagają się od nich wniesienia opłat niezwiązanych ze świadczonymi usługami edukacyjnymi.

Do Rzecznika docierają skargi od studentów, iż uczelnie domagają się wniesienia opłat niezwiązanych ze świadczonymi usługami edukacyjnymi. Dotyczy to np. żądania wniesienia opłaty za kolejny semestr nauki od studentów, którzy zrezygnowali z nauki w danej uczelni. Od wniesienia tej opłaty uzależnione jest wydanie dokumentów studenta m.in. świadectwa maturalnego.

Do Biura RPO trafiają także skargi na pobieranie opłat za powtarzanie zajęć.

Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, w art. 99 ust. 1 pkt 2 dopuszcza pobieranie opłat za powtarzanie określonych zajęć na studiach stacjonarnych oraz stacjonarnych studiach doktoranckich z powodu niezadowalających wyników w nauce. Użyty w przepisie termin „określonych" jest, jak wynika z wpływających skarg, interpretowany przez uczelnie bardzo szeroko.

Uwzględniając napływające nadal do Rzecznika skargi dotyczące naruszeń ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, poprzez pobieranie nienależnych opłat za świadczone usługi edukacyjne,RPO zwrócił się do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o poinformowanie o podejmowanych działaniach na rzecz przestrzegania przepisów ustawy we wskazanym wyżej zakresie.

PS/źródło:RPO