Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił propozycje zmian w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów w zakresie prawa antymonopolowego, których celem jest przede wszystkim zwiększenie skuteczności działań Urzędu w zakresie kontroli koncentracji oraz zwalczania porozumień ograniczających konkurencję.

Dwuetapowe postępowanie z zakresu koncentracji

Jedna z propozycji zmian dotyczy wprowadzenia dwuetapowego postępowania w sprawach z zakresu koncentracji podmiotów gospodarczych. Zgodnie z postulatem Urzędu sprawy łatwe i niebudzące wątpliwości z punktu widzenia ograniczenia konkurencji powinny zakończyć się w ciągu 30 dni. Bardziej skomplikowane trwałyby cztery miesiące.

Urząd poinformuje o swoich zastrzeżeniach

UOKiK proponuje także wprowadzenie tzw. competition concern. Oznacza to, że w trakcie prowadzonego postępowania - w sprawach skomplikowanych i takich, gdzie nie będzie możliwe wydanie zgody na transakcję – Urząd będzie informował przedsiębiorcę o swoich zastrzeżeniach. Dzięki temu, jeszcze w toku trwającego postępowania będzie on znał potencjalne rozstrzygnięcie i pod tym kątem podejmował decyzje biznesowe.

Zobacz: UOKiK wyraził zgodę na przejęcie ZETO

Wykrywanie niedozwolonych porozumień

W opinii Urzędu zmian wymagają również sposoby wykrywania niedozwolonych porozumień. W tym celu Urząd proponuje usprawnienie programu łagodzenia kar leniency, który umożliwia uczestnikowi niedozwolonego porozumienia uniknięcie lub obniżenie sankcji finansowej w zamian za współpracę z Urzędem i dostarczenie informacji na temat zmowy.

W opinii UOKiK niezbędna jest zmiana, która zachęciłaby przedsiębiorców do współpracy z Urzędem. Zgodnie z propozycją Urzędu, przedsiębiorca, który złoży wniosek leniency jako drugi lub kolejny, będzie mógł uzyskać dodatkowe obniżenie kary, jeśli poinformuje Urząd o innej zmowie, której również był uczestnikiem. W tej drugiej sprawie będzie ponadto miał status pierwszego wnioskodawcy.

Zobacz: Zgoda UOKiK na przejęcie spółek należących do funduszu Prologis

Dobrowolne poddanie się karze

UOKiK przy propozycji nowych przepisów wskazuje także na inne rozwiązania, które mogłyby korzystnie zmienić prawo antymonopolowe. Przykładem jest tu dobrowolne poddanie się karze. Urząd mógłby zaproponować taką możliwość, o ile pozwolą na to okoliczności danej sprawy. Przedsiębiorca będzie miał możliwość przyjęcia tej propozycji w zamian za obniżenie kary o 10 proc. Tym samym postępowanie skończy się szybciej niż w normalnym trybie. Od dobrowolnego poddania się karze nie byłoby odwołania do sądu- czytamy w komunikacie UOKiK.

Zobacz: Zgoda UOKiK na przejęcie Stokrotki, Maro-Markety i Społem Tychy

Środki zaradcze

Głównym celem wprowadzenia tzw. środków zaradczych nie jest karanie, lecz poprawa sytuacji na rynku. W decyzji Prezes Urzędu mogłaby wskazać, jakie działania ma podjąć przedsiębiorca w celu usunięcia skutków naruszenia.

Kary dla osób fizycznych

UOKiK proponuje także wprowadzenie zmian w prawie które umożliwiłby nakładanie kar finansowych na osoby fizyczne odpowiedzialne za działania niezgodne z prawem. W tej chwili możliwe jest nałożenie na nie sankcji w innych przypadkach – np. niezgłoszenia zamiaru koncentracji czy wprowadzenia UOKiK w błąd, udzielenia nierzetelnych informacji lub ich braku.

Propozycje Urzędu będą dyskutowane ze wszystkimi zainteresowanymi stronami - przede wszystkim ze środowiskiem przedsiębiorców oraz reprezentujących ich prawników.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

Zgoda UOKiK na koncentrację na rynku węgla kamiennego

UOKiK: Wrocławski Park Wodny naruszył interesy konsumentów