Europejski Kongres Gospodarczy, który odbył się w dniach 15-17 kwietnia 2009 roku w Katowicach, był jedną z największych imprez biznesowych organizowanych w Europie Środkowej, miejscem dialogu i debaty o kształcie europejskiej gospodarki w najbliższych latach.

W ramach kongresu odbyła się sesja pt. „Platformy i inicjatywy technologiczne”, której współorganizatorami byli: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskie Forum Akademicko-Gospodarcze.

Gościem specjalnym sesji była Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Maria Elżbieta Orłowska. W dyskusji panelowej uczestniczyli: prof. Jerzy Buzek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Bogusław Smólski - Dyrektor Centrum, członkowie Rady Centrum: prof. Janusz Rachoń – Przewodniczący Rady, Senator RP, Grażyna Henclewska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Krzysztof Pietraszkiewicz – Prezes Związku Banków Polskich, Marek Darecki - Prezes WSK „PZL-Rzeszów”, oraz przedstawiciele Polskich Platform Technologicznych (PPT) i reprezentanci środowisk naukowych i gospodarczych.

Na wstępie dyskusji panelowej głos zabrał prof. J. Buzek. W jego ocenie, Polska dzięki platformom technologicznym uzyskuje dostęp do platform europejskich, a dobre zorganizowanie polskich platform nie przekłada się jak dotąd na skuteczność w staraniach o środki unijne na realizację projektów.

Prof. B. Smólski podkreślił brak autonomii działania NCBiR, co czyni je agencją wykonawczą MNiSW. Przekazał informację, że zgodnie z obowiązującą ustawą, Centrum jest jedyną agencją na świecie zajmującą się badaniami stosowanymi, która nie ma uprawnień do ogłaszania konkursów na realizacje projektów z zakresu badań stosowanych. Prof. B. Smólski wyraził nadzieję, że sprawdzą się wszystkie zapewnienia autorów nowych rozwiązań ustawowych, iż aktualnie procedowana w sejmie ustawa o NCBiR uczyni z Centrum aktywny podmiot w systemie zarządzania i finansowania badań stosowanych w Polsce.

Za priorytetowe w osiąganiu sukcesów PPT, prof. J. Rachoń uznał zdefiniowanie kompetencji Polski w poszczególnych branżach. Zwrócił uwagę na problem rozdrobnienia polskiej działalności naukowej. Stwierdził, że polskie zespoły badawcze są stosunkowo małymi zespołami.

ECC/AS

Zobacz także:

Specustawa o Euro 2012 przyjęta

XI Spotkanie Stowarzyszenia Senatów Europy