Projekt „Centrum świadczenia usług rejestrowych Ministerstwa Sprawiedliwości” ma na celu wpłynąć na rozwój systemu dostępu przedsiębiorców do usług i informacji publicznych on-line.

Projekt realizowany jest w ramach Działania 1.5 Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, którego głównym celem jest poprawa warunków funkcjonowania gospodarki poprzez zwiększenie liczby i poprawę jakości usług świadczonych on-line z wykorzystaniem nowoczesnych technologii teleinformatycznych przez instytucje sektora publicznego na rzecz przedsiębiorstw.

Przedmiotem niniejszego projektu jest stworzenie w Ministerstwie Sprawiedliwości podstaw infrastrukturalnych i technicznych do utrzymywania i dalszego rozwoju referencyjnych rejestrów sądowych oraz udostępnienia na ich podstawie usług dla podmiotów obrotu gospodarczego i obywateli.
Zakres projektu obejmuje w szczególności:
- rozbudowę istniejącego środowiska sprzętowo-programowego opartego o rozwiązania klasy IBM Mainframe i GDPS® (ang. Geographically Dispersed Parallel Sysplex), - zbudowanie platformy integracyjnej dla rejestrów na potrzeby udostępniania nowych elektronicznych usług oraz na potrzeby stworzenia platformy rachunkowo-rozliczeniowej, monitorującej i analitycznej służącej do kontaktowania się z obywatelami, - zainstalowanie na zmodernizowanym środowisku sprzętowo – programowym homogenicznego pakietu realizującego funkcjonalności przewidziane celami projektu.
Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza z nich realizowana w latach 2004-2008 doprowadziła do:
- utworzenia i uruchomienia Centralnego Ośrodka Przetwarzania Danych;
- zbudowania i uruchomienia Podstawowego Ośrodka Przetwarzania Danych;
- zbudowania i uruchomienia referencyjnych rejestrów sądowych (Krajowy Rejestr Sądowy, Rejestr Zastawów, Krajowy Rejestr Karny, Nowa Księga Wieczysta) i Monitora Sądowego i Gospodarczego;
- udostępnienia poprzez punkty Centralnej Informacji usług dostępu do informacji zgromadzonych w rejestrach Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Druga część realizowana w 2009 r. ma doprowadzić do rozbudowy infrastruktury Ministerstwa Sprawiedliwości, co posłuży rozszerzeniu zakresu świadczonych podmiotom gospodarczym i obywatelom usług, wprowadzeniu nowych usług oraz udostępnienia ich on-line przy pomocy Internetu przedsiębiorcom i obywatelom. W ramach tego projektu stworzona zostanie infrastruktura do prowadzenia elektronicznych rozliczeń pomiędzy sądami, a obywatelami i podmiotami obrotu gospodarczego.

Wartość projektu wynosi: 136 163 100,00 zł.












MS/AS

Zobacz także:

Nowy podsekretarz stanu w MS

Nowy Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości