W dniu 5 maja 2009 roku Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o służbie więziennej. Projekt został przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości.

Służba Więzienna na kompleksową nowelizację swojej ustawy czekała od 1996 roku. Projekt Ustawy o Służbie Więziennej, przedłożony przez Ministra Sprawiedliwości, przyjęła Rada Ministrów.
Projekt dostosowuje przepisy o Służby Więziennej do standardów obowiązujących w innych służbach mundurowych, a także do wymogów Konstytucji i prawa Unii Europejskiej.
Nowe przepisy określają szczegółowe warunki stosowania środków przymusu bezpośredniego, użycia broni palnej lub psa służbowego.

Na bezpośrednim wyposażeniu funkcjonariuszy Służby Więziennej znajdą się paralizatory. Urządzenia te będą mogły być wykorzystywane także do ewentualnego obezwładniania osób, które nie są pozbawione wolności, ale przebywają na terenie jednostki penitencjarnej (osoby odwiedzające).
Pracownikowi wykonującemu zadania służbowe w stałym i bezpośrednim kontakcie z więźniami przysługiwać będą dodatkowe przywileje. Będzie to dodatek do pensji, wynoszący do 50 proc. wynagrodzenia zasadniczego oraz ochrona przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych, zgodnie z przepisami Kodeksu karnego.
Zmieniły się także przepisy określające odpowiedzialność dyscyplinarną funkcjonariuszy SW. Zlikwidowane zostaną sądy dyscyplinarne – ich funkcjonowanie nie sprawdziło się bowiem w praktyce.
Projekt wprowadza natomiast instytucję rzecznika dyscyplinarnego, który gwarantować będzie praworządność i sprawny przebieg postępowania dyscyplinarnego. Uproszczono także samo postępowanie dyscyplinarne wraz z możliwością dobrowolnego poddania się karze.

Do projektu ustawy przeniesione zostały rozwiązania obowiązujące w UE, dotyczące uprawnień socjalnych. Projekt ustawy zastąpi wielokrotnie zmienianą ustawę o Służbie Więziennej z 26 kwietnia 1996 r.
KPRM/AS
Zobacz także:

Kara więzienia za doping i korupcje

Rządowe konsultacje Ministrów Sprawiedliwości Włoch i Polski