Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące braku kontroli prawidłowości ustalenia przez organ rentowy wysokości świadczenia emerytalnego po dokonaniu potrącenia zadłużenia z tytułu prowadzonego przez komornika postępowania egzekucyjnego.

Osoby zwracające się do Rzecznika nie kwestionują prawidłowość wyliczenia przez organ rentowy wysokości świadczenia wypłacanego po dokonaniu takiego potrącenia. W skargach podnoszony jest problem braku możliwości poddania kontroli sądowej ustalenia wysokości świadczenia po potrąceniu, bowiem w tych sprawach organy rentowe nie wydają decyzji, od której przysługiwałyby prawne środki odwoławcze.

W tej sprawie Rzecznik zwracał się do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych we Wrocławiu, a następnie do Departamentu Legislacyjno-Prawnego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z udzielonych wyjaśnień wynikało, że w praktyce organy rentowe wydają zawiadomienie, które nie podlega kontroli sądowej.

O zajęcie stanowiska w tej sprawie Rzecznik zwrócił się także do Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W udzielonej odpowiedzi podzielono stanowisko Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i wskazano, że na podstawie aktualnie obowiązujących regulacji prawnych w tym zakresie, brak jest podstaw prawnych do wydania decyzji o wysokości świadczenia przysługującej po dokonaniu potrącenia.

Zobacz: NIK: Egzekucja zaległości w podatku akcyzowym wymaga poprawy

W ocenie RPO, stanowisko Departamentu Ubezpieczeń Społecznych MPiPS wydaje się nietrafne, zwłaszcza w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego. W wyroku z dnia 10 lipca 2007 r. Sąd Najwyższy wyraził bowiem pogląd, że sprawa, w której ubezpieczony kwestionuje wysokość potrąceń dokonywanych ze świadczenia emerytalno-rentowego na podstawie art. 139 ustawy emerytalnej, jest sprawą o wysokość świadczenia i wartość przedmiotu zaskarżenia skargą kasacyjną powinna być w niej obliczona zgodnie z art. 22 k.p.c.

Zobacz: TK: ZUS nie może bez ograniczeń weryfikować prawa do emerytury i renty

W ocenie Rzecznika, ubezpieczony nadal powinien mieć możliwość poddania sądowej kontroli prawidłowości ustalenia przez organ rentowy wysokości pobieranego przez niego świadczenia po dokonaniu potrąceń.

W związku z powyższym Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Ministra Pracy i Polityki Społecznej o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Źródło:RPO

Zobacz także:

TK: Komornikiem można zostać bez aplikacji

TK w sprawie zasad przyznawania opłaty egzekucyjnej