statystyki

Ułatwienia dla małych przedsiębiorstw

01.02.2009, 07:52; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16
Rada Ministrów przyjęła Projekt ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oraz ustawy o Funduszu Poręczeń Unijnych, przedłożony przez ministra finansów.

 

 

Zaproponowane rozwiązania ułatwią mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim firmom dostęp do zewnętrznego finansowania, głównie w formie kredytów, przez rozszerzenie zakresu działalności poręczeniowej i gwarancyjnej. Propozycje zmian wynikają z realizacji „Planu stabilności i rozwoju”. Dzięki nim polscy przedsiębiorcy będą mogli spełnić wymagania stawiane kredytobiorcom przez sektor bankowy, co ma związek z ryzykiem wynikającym z kryzysu finansowego. Nowe przepisy zakładają, że zdecydowanie wzrośnie rola Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), który będzie udzielał (we własnym imieniu i na własny rachunek), poręczeń lub gwarancji w ramach programów rządowych, uchwalonych przez Radę Ministrów. Rozszerzono również katalog celów, na które będzie można przeznaczyć kredyt objęty poręczeniem lub gwarancją, o wspieranie eksportu polskich towarów i usług w ramach realizacji programów rządowych. Dotychczas BGK udzielał poręczeń i gwarancji ze środków Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, ale ma on być zlikwidowany, podobnie jak Fundusz Poręczeń Unijnych. Aktywa netto zlikwidowanych funduszy zasilą fundusz statutowy BGK, co pozwoli mu zwiększyć skalę działalności poręczeniowej i gwarancyjnej. Założono, że Bank Gospodarstwa Krajowego w porozumieniu z ministrem finansów, będzie przygotowywał plan rzeczowo-finansowy związany z realizacją programów rządowych. Zostanie w nim przedstawiona m.in.: łączna kwota, do której BGK może udzielać poręczeń i gwarancji w ramach programów rządowych oraz przewidywane wydatki z tytułu udzielanych poręczeń i gwarancji. Ponadto, BGK będzie mógł udzielać (w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa) poręczeń i gwarancji nie stanowiących pomocy publicznej, powyżej kwoty 10 mln euro do 30 mln euro.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane