Komisja Europejska zatwierdziła pomoc państwa przyznaną dla Stoczni Gdańsk. Ta precedensowa decyzja zakończyła trwające ponad 4 lata postępowanie wyjaśniające.

Decyzja KE oznacza, że pomoc udzielona przedsiębiorstwu w minionych latach została uznana za zgodną ze wspólnym rynkiem, w wyniku czego stocznia nie będzie musiała jej zwracać i nie grozi jej upadłość. Pomoc publiczna dla stoczni zaakceptowana przez KE ma wartość nominalną 251 mln Euro. Powyższa kwota obejmuje zarówno pomoc otrzymaną przez stocznię w ciągu ostatnich lat, tj. od momentu wstąpienia Polski do UE w 2004 (94 mln Euro), jak i przyszłe wsparcie finansowe w postaci pożyczki, podwyższenia kapitału oraz gwarancji eksportowych.

Komisja Europejska przyjęła jednocześnie plan restrukturyzacji stoczni, uznając go za zgodny z wymogami Wytycznych w sprawie pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw.

Właścicielowi stoczni – firmie ISD Stocznia przy przygotowaniu planu restrukturyzacji oraz w trakcie negocjacji z polskim rządem i KE doradzał Krzysztof Feluch, od stycznia 2009 r. Partner w kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Zgodnie z planem restrukturyzacji na stocznie zostały nałożone środki kompensujące, tzn. w okresie 10 lat wielkość jej produkcji nie może przekroczyć 100 tys. CGT (Compensated Gross Tonnage - skompensowana pojemność rejestrowa brutto) i nie może ona korzystać z więcej niż jednego środka do wodowania statków.

Wierzbowski Eversheds/AS

Zobacz także:

Komisja Europejska pomaga firmom w kryzysie

Komisja Europejska w sprawie niepowołanych sędziów