W dniu 25 maja 2011 roku, Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Podpisane zostały też nowelizacje ustawy o Policji, o samorządzie gminnym oraz o refundacji leków.

Wśród pięciu ustaw podpisanych przez Prezydenta w dniu 25 maja 2011 roku, znalazła się długo oczekiwana ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw dotyczy trzech przesłanek umożliwiających umorzenie postępowania dotyczącego posiadania narkotyków. Ma to na celu zmianę podejścia do osób uzależnionych z kierunku represyjnego w kierunku leczniczego. Trzy przesłanki umożliwiające umorzenie postępowania to nieznaczna ilość posiadanego narkotyku, przeznaczenie go na własny użytek oraz niski stopień społecznej szkodliwości. Postępowanie będzie mogło być umorzone w przypadku wystąpienia wszystkich trzech okoliczności jednocześnie. Samo posiadanie niewielkiej ilości narkotyków, zgodnie z intencją projektodawców, ma nie być podstawą do możliwości umorzenia postępowania. Projekt przewiduje również zakaz prowadzenia reklamy i promocji substancji psychotropowych lub środków odurzających. Regulacje dotyczą także zakazu reklamy środków spożywczych lub innych produktów poprzez sugerowanie, że posiadają one skutki takie jak substancje psychotropowe lub środki odurzające. Zakaz dotyczyć ma również reklamy sugerującej iż użycie reklamowanych produktów, nawet niezgodne z przeznaczeniem może powodować skutki takie jak użycie tzw. dopalaczy.

Nowelizacja ustawy o Policji

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw - podpisana 25 maja 2011 r. dotyczy zrównania uprawnień rodzicielskich funkcjonariuszy z uprawnieniami rodzicielskimi pracowników, gwarantowanymi przepisami Kodeksu Pracy.

Zmiany w samorządzie gminnym

Prezydent podpisał również ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Nowelizacja dotyczy sytuacji niemożności sprawowania władzy w gminie przez wójta. Nowe przepisy przewidują, że w takich sytuacjach władzę w gminie przejmuje osoba niezależna wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów maksymalnie do czasu wyboru nowego wójta.

Ustawa o refundacji leków

Celem Ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, jest takie przekształcenie systemu refundacji, by w ramach dostępnych publicznych środków finansowych odpowiadał w możliwie najwyższym stopniu aktualnemu zapotrzebowaniu społecznemu w zakresie zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne, zwane dalej „produktami refundowanymi”, w sposób jednoznaczny regulował relacje pomiędzy podmiotami gospodarczymi tworzącymi rynek krajowy w tym zakresie i jednocześnie całkowicie odpowiadał wymogom dyrektywy Rady 89/105/EWG z dnia 21 grudnia 1988 r. dotyczącej przejrzystości środków regulujących ustalanie cen na produkty lecznicze przeznaczone do użytku przez człowieka oraz włączenia ich w zakres krajowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych.

RO/ źródło: sejm.gov.pl

Zobacz także:

Czy restrykcyjna polityka narkotykowa służy obywatelom?

Senat zajmie się tzw. ustawą refundacyjną

TK: Niezgodność z Konstytucją przepisów ustawy o Policji