Wyrokiem z 22 września 2009 roku sygn. akt VIII K 18/08 Sąd Okręgowy w Warszawie uznał byłego funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krośnie za winnego dopuszczenia się 18 lipca 1946 roku w Odrzykoniu pow. krośnieński, woj. podkarpackie zabójstwa mężczyzny, do którego oddał z najbliższej odległości co najmniej dwa strzały z krótkiej broni palnej wiedząc, że jest on członkiem organizacji niepodległościowej.

Sąd uznał również oskarżonego za winnego dopuszczenia się 15 października 1946 r. w Krośnie woj. podkarpackie w czasie pełnienia służby w miejscowym Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego wspólnie i w porozumieniu z innymi funkcjonariuszami, zbrodni komunistycznej polegającej na tym, że przekraczając swoje uprawnienia w celu wymuszenia na mężczyźnie pozbawionym wolności i przetrzymywanym w areszcie tego Urzędu – złożenia określonych wyjaśnień i przyznania się do stawianych mu zarzutów, znęcał się nad nim fizycznie i moralnie, wielokrotnie znieważając i obrażając słowami wulgarnymi powszechnie uważanymi za obraźliwe, zmuszając go do określonego zachowania, tj. zakładając maskę gazową z zatkanym pochłaniaczem oraz wielokrotnie bijąc.
Uznając za winnego popełnienia tych czynów Sąd wymierzył mu za pierwszy z nich karę 8 lat pozbawienia wolności, zaś za drugi z nich karę 2 lat pozbawienia wolności. Sąd wymierzył oskarżonemu karę łączną 8 lat pozbawienia wolności.
Ponadto Sąd zwolnił oskarżonego w całości od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych.
Wyrok ten jest nieprawomocny.


Naczelnik Oddziałowej Komisji
Ścigania Zbrodni przeciwko
Narodowi Polskiemu w Rzeszowie

prokurator Grzegorz Malisiewicz

IPN