Sąd Apelacyjny orzekł, iż zasady sprzedaży drewna stosowane przez Lasy Państwowe ograniczyły konkurencję oraz dyskryminowały podmioty wchodzące na rynek i mające krótką historię zakupów.

Wyrok sądu dotyczy decyzji Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z grudnia 2008 roku. Jak wykazało przeprowadzone postępowanie, Państwowe Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe blisko 80 proc. posiadanego drewna sprzedawało poprzez rokowania internetowe. Mogli do nich przystąpić wyłącznie dotychczasowi kontrahenci Lasów Państwowych.

Zobacz: UOKiK wykrył zmowę na rynku farb i lakierów

Ilość drewna, jaką można było nabyć w ten sposób, była również ograniczona – wynikała z historii zakupowej i nie mogła przekroczyć ilości drewna nabytego rok wcześniej. W związku z tym, w trybie rokowań internetowych surowca drzewnego nie mogli nabyć ani dotychczasowi kontrahenci planujący rozwój swojego przedsiębiorstwa, ani nowi.

Zobacz: UOKiK zakwestionował klauzule umowne stosowane przez deweloperów

Prezes UOKiK uznała, że Lasy Państwowe uzależniając przystąpienie do rokowań internetowych – głównego kanału dystrybucji drewna – od posiadanej historii zakupowej oraz jej przebiegu, nadużywają pozycji dominującej na krajowym rynku hurtowej sprzedaży drewna. Stosowana praktyka prowadziła do ograniczenia konkurencji, przede wszystkim dyskryminowała podmioty wchodzące na rynek i mające krótką historię zakupów. Na Państwowe Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe nałożona została sankcja finansowa w wysokości 1,5 mln zł.

Zobacz: UOKiK wydał trzy decyzje stwierdzające naruszenie prawa

Przedsiębiorca odwołał się od decyzji do sądów kolejnych instancji. W styczniu 2011 r. argumenty UOKiK podzielił Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 17 listopada apelacja Lasów Państwowych została oddalona przez Sąd Apelacyjny.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK: Możliwości dochodzenia roszczeń nie uzależnia się od spisania protokołu szkody

UOKiK nałożył kary na sklepy internetowe