Wsparcie rodzin biologicznych i zastępczych oraz zmniejszenie liczebności dużych domów dziecka – to najważniejsze rozwiązania ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Asystent rodziny

Ustawa wprowadza tzw. asystentów rodziny, którzy mają pomagać w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, pokazywać, jak planować domowy budżet, kierować na terapię. Asystent będzie miał pod opieką maksymalnie 20 rodzin. Pracy asystenta nie będzie można łączyć z pracą pracownika socjalnego. Rodziny w trudnej sytuacji będą też mogły liczyć na pomoc rodziny wspierającej, czyli np. sąsiadów. Wójt podpisze z nią umowę, np. na odrabianie z dzieckiem lekcji, na zapewnienie dziecku posiłku.

Zobacz: RPD: najważniejsza jest rodzina biologiczna

Koordynator pieczy zastępczej

Rodzinami zajmie się koordynator pieczy zastępczej, który ma kierować na terapię, warsztaty, pomagać w rozwiązywaniu problemów, zgłaszać do ośrodków adopcyjnych dzieci z uregulowaną sytuacją prawną, pomagać usamodzielniającym się wychowankom.

Sytuacja prawna rodzin zastępczych po nowelizacji

Ustawa zmieni też sytuację prawną rodzin zastępczych. Obecnie rodzicom zastępczym i osobom zatrudnionym na umowę-zlecenie w rodzinnych domach dziecka umowy nie liczą się do stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Dzięki ustawie czas pracy w charakterze rodziny zastępczej zaliczy się do stażu pracowniczego. Co więcej, rodziny zastępcze będą mogły skorzystać z 30 dni przerwy w wykonywaniu obowiązków, podczas której dziećmi zajmie się rodzina pomocowa.

Ustawa wprowadza także zapis o zwiększeniu i waloryzacji świadczeń dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Największa zmiana dotyczy świadczeń na dzieci z rodzin zastępczych niespokrewnionych i z rodzinnych domów dziecka. Minimalne świadczenie zwiększy się z 658 do 1000 zł. Świadczenia będą też waloryzowane, jeżeli inflacja za okres od ostatniej waloryzacji przekroczy 5 procent. Co więcej, rodziny zastępcze będą mogły dostawać dodatkowe świadczenia, np. na remont mieszkania czy na wypoczynek dzieci w wieku od 6-18 lat. Waloryzowane corocznie będą również wynagrodzenia zawodowych rodzin zastępczych.

Zobacz: Nowe zasady przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Mniej dzieci w domach dziecka

Znowelizowane przepisy stanowią, iż w domach dziecka ma przebywać maksymalnie 14 wychowanków powyżej 10 roku życia. Jednak instytucje mają czas na spełnienie tego wymogu do 2020 r. Młodsze dzieci będą mogły być umieszczane w domu dziecka w wyjątkowych przypadkach: złego stanu zdrowia lub gdy w domu dziecka znajduje się też ich rodzeństwo.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

NIK: Polskie przedszkola są przepełnione

Ustaważłobkowa weszła w życie