Powstanie centralnego repozytorium informacji publicznych, nowy tryb dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania to niektóre zmiany przewidziane w przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw, przygotowanym przez MSWiA.

Podstawowym celem nowelizacji jest wprowadzenie do krajowego prawodawstwa nowego trybu dostępu do informacji publicznej oraz zasad ponownego wykorzystywania, które zostały określone w dyrektywie unijnej 2003/98/WE.

Centralne repozytorium informacji publicznych – to nowy tryb dostępu do informacji publicznej i jej ponownego wykorzystywania.

Co do zasady, każdemu będzie przysługiwać prawo do ponownego wykorzystywania informacji publicznej – bez ograniczeń i bezpłatnie. Jeśli jednak przygotowanie informacji do ponownego wykorzystywania będzie wymagało poniesienia dodatkowych kosztów, trzeba będzie zapłacić za jej udostępnienie.

Każda informacja publiczna ma podlegać udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach: przejrzystości, niedyskryminacji i niewyłączności.

Zgodnie z projektem nowelizacji, informacje do ponownego wykorzystywania mają być dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP) lub w centralnym repozytorium informacji publicznych. Będzie je można także udostępnić w inny sposób, np. zamieszczając w serwisie internetowym lub odpowiadając na wniosek osoby zainteresowanej - np. jeśli informacja nie znajduje się w BIP lub w centralnym repozytorium.

Ze względu na ochronę porządku publicznego i ważny interes gospodarczy ograniczono dostęp do niektórych informacji publicznych. Chodzi np. o analizy prywatyzacyjne zlecane przez ministra skarbu państwa dla potrzeb gospodarowania mieniem Skarbu Państwa, w tym jego komercjalizacji i prywatyzacji.

Projekt nowelizacji ogranicza także dostęp do instrukcji negocjacyjnych, czyli zgodnie ze zwyczajem międzynarodowym do momentu podpisania umowy jej tekst nie będzie podawany do informacji publicznej.

PS/źródło:MSWiA

Zobacz także:

RPO o prawie obywatela do informacji publicznej

Dostęp do informacji publicznej a wolność słowa