W dniu 25 sierpnia 2011 roku Minister Sprawiedliwości odbył spotkanie z Prezydium Społecznej Rady ds. ADR, podczas którego podsumowano jej działalność i omówiono najpilniejsze działania w celu szerszego stosowania mediacji w Polsce.

Społeczna Rada ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Ministrze Sprawiedliwości (II kadencji) jest - zgodnie z Zarządzeniem o jej powołaniu z 3 kwietnia 2009 r. zespołem doradczym Ministra Sprawiedliwości.

Składa się z przedstawicieli nauki, doświadczonych praktyków, osób reprezentujących organizacje pozarządowe, instytucje naukowe oraz urzędy. Obecny skład Rady to 23 osoby. Do zadań Rady należy opracowanie zaleceń w zakresie zasad i funkcjonowania krajowego systemu ADR.

Zobacz: Arbitraż i mediacja - alternatywne rozwiązywanie sporów

Ważna część spotkania poświęcona była promocji mediacji gospodarczej. Rada zaproponowała, by promować mediację gospodarczą m.in. poprzez Deklarację o stosowaniu mediacji i innych ADR. Miałaby ona charakter publicznej deklaracji o stosowaniu mediacji w przypadku powstania sporu z udziałem przedsiębiorstwa. Nie oznacza to, że przedsiębiorstwo w każdym sporze miałoby być zobowiązane stosować mediację.

Zobacz: RPO o roli mediacji jako alternatywnej metodzie rozwiązywania sporów

Minister wyraził też swoje oczekiwania wobec Rady. Wśród zagadnień, którymi jego zdaniem Rada powinna się zająć, wymienił m.in.: opracowanie propozycji koniecznych zmian w zakresie mediacji cywilnej analogicznie do projektu przygotowanego przez Radę dotyczącego mediacji karnej, opracowanie szczegółowych zaleceń dotyczących wymogów w zakresie kwalifikacji, szkoleń oraz certyfikacji mediatorów we wszystkich postępowaniach, analizę konieczności opracowania ustawy o mediacji, bądź szerzej o wszystkich formach ADR.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Mediacje - czy porozumienie lepsze niż proces?

Mediacja jako alternatywny sposób rozwiązywania sporów