Bezpieczeństwo meczów piłki nożnej, jako jeden z aspektów bezpieczeństwa imprez masowych, stanowi obszar interdyscyplinarnego działania podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek publiczny - uważa Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin. Zaangażowanie tych podmiotów powinno być widoczne na płaszczyźnie legislacyjnej i operacyjnej -dodaje.

- Problematyka bezpieczeństwa meczów piłki nożnej zawsze wzbudzała bardzo duże zainteresowanie. Większość z nas doskonale pamięta to jak w Bydgoszczy w maju 2011r. „rozegrał się” mecz finałowy Pucharu Polski pomiędzy Lechem Poznań a Legią Warszawa, czy też wydarzenia w Kownie z listopada 2011r., kiedy to miał miejsce mecz pomiędzy reprezentacją Polski a Litwy - powiedział w trakcie konferencji pt. „System bezpieczeństwa meczu piłki nożnej” Minister Jarosław Gowin.

- Zajścia te, które miały chuligański charakter, wywołały burzliwą dyskusję na temat bezpieczeństwa na stadionach w trakcie meczów piłki nożnej, a także na temat przygotowania Polski do zbliżającego się Turnieju Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 - dodał.

Zobacz: NIK ocenił polskie przygotowania do EURO 2012

Jarosław Gowin zaznaczył, że wydarzenia te były wyraźnym sygnałem, że należy wprowadzić określone zmiany, zarówno o charakterze organizacyjnym, jak i prawnym, będące gwarancją bezpiecznego i spokojnego przebiegu rozgrywek piłkarskich.

- Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, niejako w odpowiedzi na wydarzenia z 2011 roku przygotowało regulacje ujęte w ustawie z dnia 31 sierpnia 2011 roku o zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych oraz niektórych ustaw – przypomniał Jarosław Gowin.

Wspomniana ustawa wprowadziła m.in.: obowiązek wyposażenia obiektów wykorzystywanych do organizacji meczów piłki nożnej w kompatybilne elektroniczne systemy służące do identyfikacji osób, sprzedaży biletów i kontroli przebywania w miejscu i w czasie trwania meczu piłki nożnej. Obowiązek ten dotyczy wszystkich stadionów. Nowe regulacje doprecyzowały także przepisy odnoszące się do zakazu wstępu na imprezę masową. Ten środek karny można łączyć z obowiązkiem stawienia się w czasie trwania imprezy masowej w wyznaczonej jednostce organizacyjnej Policji, bądź z obowiązkiem przebywania skazanego w czasie niektórych imprez w określonym miejscu stałego pobytu, przy jednoczesnym kontrolowaniu wykonywania tego obowiązku w systemie dozoru elektronicznego.

Zobacz: Działania na rzecz bezpieczeństwa na Euro2012

- Szczególne wyzwania przed organami wymiaru sprawiedliwości rodzi zbliżający się Turniej Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Zapewnienie bezpieczeństwa meczów piłki nożnej w czasie tego turnieju należy również do zadań Ministerstwa Sprawiedliwości. Głównym celem podejmowanych w resorcie działań jest przygotowanie właściwych warunków do niezakłóconego działania podmiotów, których współpraca jest konieczna dla sprawnego przebiegu postępowań sadowych mających związek z Turniejem – powiedział Jarosław Gowin.

- Realizacją tych zadań zajmuje się w Ministerstwie Sprawiedliwości Zespół do spraw koordynacji prac nad przygotowaniem organizacyjnym Ministerstwa Sprawiedliwości i sądów powszechnych do funkcjonowania podczas finałów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. W jego pracach uczestniczą sędziowie, prokuratorzy i policjanci. Zespół opracował m.in. plany organizacji pracy konkretnych jednostek sądowych we właściwości, których będą odbywać się rozrywki, jak również nawiązał współprace organizacyjna z właściwymi podmiotami: policją, prokuratura, samorządem adwokackim, tłumaczami, biegłymi sądowymi, operatorami stadionów itp. Współpraca ta realizowana jest przez zorganizowane - na polecenie Ministerstwa Sprawiedliwości - powstałe w wytypowanych sądach okręgowych zespoły. Przykładowo zabezpieczono w na czas rozgrywek turniejowych w sądach rejonowych okręgu Sądu Okręgowego we Wrocławiu – 51 sędziów, którzy będą mieli do dyspozycji 36 sal rozpraw i 85 urzędników sądowych - dodał.

Zbliżający się Turniej Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 jest dla nas wszystkich wielkim wyzwaniem, ale również doskonałą okazją do wypracowania i sprawdzenia rozwiązań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa również w trakcie rozgrywek mających miejsce po EURO 2012 – zakończył Minister Sprawiedliwości.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

Mieszkańcy miast gospodarzy Euro 2012 uprzywilejowani

Biometryczna identyfikacja kibiców nie na Euro 2012