W dniu 10 kwietnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu postępowania karnego. Ustawa zmienia przepis dotyczący składania zażaleń na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz postanowienie o jego umorzeniu.

Celem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego jest przyznanie osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa - która nie posiada statusu pokrzywdzonego - prawa do zaskarżania postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub postanowienia o jego umorzeniu.

We wprowadzanej nowelizacji istniejący model postępowania zażaleniowego ulega modyfikacji polegającej na przyznaniu uprawnienia do kwestionowania decyzji o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego lub jego umorzeniu, każdej osobie składającej zawiadomienie o przestępstwie. Aby jednak krąg tych osób nie był nieograniczony, ustawa stanowi, że uprawnione będą tylko te osoby, których prawa zostały naruszone danym przestępstwem.

Zobacz: Kodeks postępowania karnego

Zgodne z uchwaloną ustawą prawo złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa będzie przysługiwało wyłącznie w sprawach o przestępstwa wymienione w katalogu, który został określony we wprowadzanym art. 306 § 1a Kodeksu postępowania karnego. Mają to być jedynie te czyny, w których często trudno jest wskazać bezpośrednio pokrzywdzonego z uwagi na abstrakcyjność chronionego dobra, czyli m.in. łapownictwo, przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, fałszywe zeznania, bezprawny wpływ na świadków, biegłych, tłumaczy i innych uczestników postępowania, przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów i przestępstwa przeciwko mieniu.

Ma to służyć ochronie dóbr chronionych prawem, a zarazem uniknięciu sporów między bezpośrednio pokrzywdzonym a osobą składającą zawiadomienie o przestępstwie tylko pośrednio pokrzywdzoną danym przestępstwem.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

SN: Przemoc wobec osoby i gwałt na niej oznacza to samo