Prezes UOKiK uznała, że gmina miejska Kraków ograniczała konkurencję na lokalnym rynku wodociągowo-kanalizacyjnym. Niedozwolone praktyki stosowała również spółka Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie.

Z ustaleń UOKiK wynika, że gmina miejska Kraków bezprawnie zobowiązywała mieszkańców do współfinansowania budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Zgodnie z przepisami przyszli odbiorcy mają obowiązek budowy na własny koszt jedynie przyłącza oraz pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego. Tymczasem gmina nakazywała im dodatkowo sporządzenie m.in. projektu całej inwestycji.

Zobacz: Zgoda UOKiK na połączenie spółek działających na rynku motoryzacyjnym

Kolejną zakwestionowaną praktyką było pozbawienie kontrahentów wyboru wykonawcy przyłącza. Musieli oni korzystać z przedsiębiorcy narzuconego przez gminę – tym samym stracili możliwość zawarcia korzystniejszej dla siebie oferty.

Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję Prezes UOKiK nałożyła na Gminę Miejską Kraków karę pieniężną w wysokości 804 722 zł oraz nakazała zaniechanie niedozwolonych działań. Decyzja nie jest ostateczna, gmina odwołała się do sądu.

Zobacz: UOKiK wykrył zmowę na rynku ubezpieczeniowym

Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie ukarane

Kolejna decyzja Prezes UOKiK dotyczy spółki Regionalne Wodociągi i Kanalizacja w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie). Postępowanie wszczęte we wrześniu 2011 r. wykazało, że spółka naruszała prawa indywidualnych odbiorców – konsumentów. Umieszczane w umowach postanowienia umożliwiały jej m.in. rozwiązanie kontraktu w każdym czasie i z dowolnej przyczyny.

Zobacz: Zgoda UOKiK na koncentrację na rynku deweloperskim

Tymczasem umowa może zostać wypowiedziana przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne jedynie w przypadkach ściśle określonych przez prawo, np. nielegalnego poboru wody.

Prezes UOKiK nakazała zaniechanie praktyk i nałożyła na spółkę karę pieniężną w wysokości 38 514 zł. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej możliwość odwołania do sądu.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

Zgoda UOKiK na koncentrację dla giełd energii

Niedozwolone praktyki taksówkarzy