W dniu 26 czerwca 2012 roku weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska które zobowiązuje gminy do osiągnięcia określonych poziomów recyklingu do 31 grudnia 2020 r. oraz ustala sposób ich obliczania.

Chodzi o rozporządzenie z 29 maja 2012 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych.

Rozporządzenie zobowiązuje gminy do osiągnięcia określonych poziomów recyklingu do 31 grudnia 2020 r., a także ustala sposób ich obliczania, co ma umożliwić weryfikację ich osiągnięcia w kolejnych latach.

Zobacz: UOKiK o rynku odpadów komunalnych

W zależności od rodzaju odpadów gminy powinny osiągnąć co najmniej 50% poziomu recyklingu w przypadku odpadów komunalnych takich jak: papier, metale, tworzywa sztuczne i szkło.

Gminy powinny też uzyskać co najmniej 70% poziomu recyklingu, w przypadku innych niż niebezpieczne odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

Rozporządzenie jest aktem wykonawczym ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Obowiązek wynikający z rozporządzenia stanowi również transpozycję art. 11 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r.

PS/źródło:MOS

Zobacz także:

Polska nie zgodziła się na redukcję CO2 do 2050 r.

Więcej darmowych uprawnień dla Polski do emisji dwutlenku węgla