Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK wynika, że coraz więcej przedsiębiorców wie o programie leniency.

Program łagodzenia kar leniency pojawił się w polskim prawie w 2004 roku. Umożliwia on uniknięcie lub obniżenie kary finansowej w zamian za dostarczenie dowodów na istnienie kartelu i współpracę z UOKiK. Dotychczas do Urzędu wpłynęły 43 zgłoszenia od przedsiębiorców.

Zobacz: UOKiK wykrył 183 niedozwolone praktyki stosowane przez przewoźników

Wyniki badań

Najnowsze badania* przeprowadzone przez EU-Consult na zlecenie UOKiK wykazały, że 41,5 proc. podmiotów wie o programie łagodzenia kar. To znacznie więcej niż w 2009 roku, kiedy taką znajomością wykazało się zaledwie 19 proc. respondentów.

Największą grupą znającą program były duże przedsiębiorstwa. W przypadku podmiotów z co najmniej 250 pracownikami o programie wiedziało 57,4 proc. z nich, natomiast wśród zatrudniających do 9 osób o leniency słyszało zaledwie 15,4 proc. badanych.

Wśród znających instytucję leniency ponad 45 proc. uważa, że program łagodzenia kar może skłaniać przedsiębiorców do ujawniania zmów cenowych, a aż 70 proc. byłaby skłonna z niego skorzystać.

Przedsiębiorców pytano również o szczegółowe przepisy dotyczące leniency. Blisko 90 proc. z nich zdaje sobie sprawę, że z programu może skorzystać przedsiębiorca uczestniczący w porozumieniu ustalającym minimalne ceny towarów. Więcej problemów pojawiło się przy pytaniu „Czy z programu łagodzenia kar mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy dokonali połączenia bez uzyskania zgody Prezesa UOKiK. Większość ankietowanych udzieliła twierdzącej, czyli błędnej odpowiedzi.

Zobacz: UOKiK wygrywa z UEFA

Zmiany w prawie

UOKiK chce wprowadzić zmiany w prawie, które ułatwią unikniecie lub złagodzenie kary. W projekcie Założeń do nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów wiele miejsca poświęcone zostało programowi leniency.

Urząd postuluje m.in. wprowadzenie instytucji leniency plus. Przedsiębiorca, który w danym postępowaniu złożył wniosek jako drugi lub kolejny i tym samym uzyskał tylko częściowe zwolnienie z kary, będzie mógł uzyskać dodatkowe obniżenie kary - pod warunkiem, że poinformuje Urząd o innej zmowie, której również był uczestnikiem. W tej drugiej sprawie będzie miał status pierwszego wnioskodawcy leniency i szansę na unikniecie kary.

*Od marca do maja 2012 r. na pytania ankieterów odpowiedziało 1200 przedsiębiorców.

PS/źródło:UOKiK

Zobacz także:

UOKiK planuje zmiany w prawie konkurencji

Wyjaśnienia UOKiK w sprawie kontroli koncentracji