Wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych w maju 2009 roku wzrósł w stosunku do kwietnia o 0,5 proc. Roczny wzrost inflacji wyniósł z kolei 3,6 proc., wobec 4 proc. w poprzednim miesiącu. Ceny w maju rosły wolniej od prognoz analityków MG.





Resort gospodarki oczekuje, że w czerwcu 2009 roku ceny pozostaną na poziomie odnotowanym w maju 2009 roku. Oznacza to, że roczna dynamika wskaźnika powinna ukształtować się na poziomie 3,5 proc., a więc w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Ograniczeniu wzrostu cen powinien sprzyjać sezonowy spadek cen żywności.

Zdaniem analityków MG, na dalszy spadek dynamiki wskaźnika cen dóbr i usług powinien wpłynąć także mniejszy popyt ze strony gospodarstw domowych. Podstawowym źródłem niepewności pozostaje natomiast kształtowanie kursu walutowego oraz cen ropy na rynkach światowych.

Największy wpływ na kształtowanie wskaźnika inflacji w maju br. miały nadal ceny żywności, które wzrosły o 0,7 proc., a także opłaty związane z transportem – wzrost o 1,2 proc. W dalszym ciągu drożały także ceny paliw do prywatnych środków transportu - o 1,2 proc.

W maju odnotowano sezonowy wzrost cen owoców oraz spadek cen warzyw. W dalszym ciągu rosły również ceny mięsa. Wolniej od ogólnego wskaźnika drożały natomiast dobra i usługi związanych z mieszkaniem, rekreacją, kulturą, edukacją i zdrowiem.





BS Net/AS

Zobacz także:

RM o wprowadzeniu euro w 2012 roku