statystyki

Inflacja w maju - komentarz ministerstwa gospodarki

20.06.2009, 07:46; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:17
Wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych w maju 2009 roku wzrósł w stosunku do kwietnia o 0,5 proc. Roczny wzrost inflacji wyniósł z kolei 3,6 proc., wobec 4 proc. w poprzednim miesiącu. Ceny w maju rosły wolniej od prognoz analityków MG.


Resort gospodarki oczekuje, że w czerwcu 2009 roku ceny pozostaną na poziomie odnotowanym w maju 2009 roku. Oznacza to, że roczna dynamika wskaźnika powinna ukształtować się na poziomie 3,5 proc., a więc w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Ograniczeniu wzrostu cen powinien sprzyjać sezonowy spadek cen żywności. Zdaniem analityków MG, na dalszy spadek dynamiki wskaźnika cen dóbr i usług powinien wpłynąć także mniejszy popyt ze strony gospodarstw domowych. Podstawowym źródłem niepewności pozostaje natomiast kształtowanie kursu walutowego oraz cen ropy na rynkach światowych. Największy wpływ na kształtowanie wskaźnika inflacji w maju br. miały nadal ceny żywności, które wzrosły o 0,7 proc., a także opłaty związane z transportem – wzrost o 1,2 proc. W dalszym ciągu drożały także ceny paliw do prywatnych środków transportu - o 1,2 proc. W maju odnotowano sezonowy wzrost cen owoców oraz spadek cen warzyw. W dalszym ciągu rosły również ceny mięsa. Wolniej od ogólnego wskaźnika drożały natomiast dobra i usługi związanych z mieszkaniem, rekreacją, kulturą, edukacją i zdrowiem.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane