Rada Ministrów skierowała wniosek do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Wniosek dotyczy użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 3 liczącego do 100 żołnierzy wyposażonych w 4 samoloty MIG-29 wraz z niezbędnym uzbrojeniem i sprzętem. Kontyngent ma być wykorzystany, w ramach misji NATO, do nadzoru przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy. Ma realizować swoje zadania od początku maja do końca sierpnia 2010 r. Jednak z powodów logistycznych faktyczne użycie PKW trwałoby od 15 kwietnia do 15 września 2010 r.

Misja wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej trzech państw bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy jest operacją powietrzną NATO. Ponieważ państwa te nie mają odpowiedniej ilości sił i środków do samodzielnej realizacji tego zadania NATO, zdecydowało o ich tymczasowym wsparciu w tych działaniach. Misja wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej została podjęta 29 marca 2004 r., tj. w dniu przyjęcia tych krajów do NATO. Do tej pory dwukrotnie przedłużano okres realizacji misji: w 2007 r. (o jej kontynuowaniu do końca 2011 r.) i 2009 r. (o jej kontynuowaniu do końca 2014 r.). Głównym celem tej misji jest patrolowanie i niedopuszczenie do naruszania przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy oraz udzielanie pomocy samolotom wojskowym i cywilnym w sytuacjach awaryjnych podczas lotu.

Nadzór nad przestrzenią powietrzną państw bałtyckich polega na rotacyjnych całodobowych dyżurach, trwających 4 miesiące, pełnionych przez kolejne państwa sojusznicze. Do tej pory dyżury te pełniły siły powietrzne m.in.: Belgii (dwukrotnie), Danii, Francji, Czech, Hiszpanii, Norwegii (dwukrotnie), Portugalii, Rumunii, Turcji, USA (dwukrotnie). Polskie siły zbrojne dwa razy uczestniczyły w takiej misji w roku: 2006 i 2008. Koszty związane z użyciem PKW ORLIK, wysokości 8.739,000 zł, zostaną pokryte przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

KPRM/AS