Najwyższa Izba Kontroli z własnej inicjatywy przeprowadziła kontrolę stanu organizacji i wyposażenia jednostek administracji celnej, której celem było dokonanie oceny, czy aktualny stan organizacji i wyposażenia granicznych jednostek administracji celnej zapewnia zdolność do prawidłowej realizacji obowiązków tych jednostek, wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a przede wszystkim z przystąpienia do Układu z Schengen.

Ocenie poddano w szczególności kształtowanie struktur organizacyjnych, zapewnianie obsad kadrowych i szkoleń funkcjonariuszy, niektóre aspekty zarządzania kadrami, współpracę jednostek organizacyjnych Służby Celnej z wojewodami oraz innymi służbami, zaopatrzenie w niezbędne urządzenia i sprzęt.

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli stan organizacji i wyposażenia granicznych jednostek Służby Celnej zapewnia zdolność tych jednostek do realizacji obowiązków wynikających z członkostwa Polski w UE, w tym z przystąpienia do Układu z Schengen.

NIK zwróciła uwagę, iż podstawowym problemem jest funkcjonowanie jednostek organizacyjnych Służby Celnej przy niepełnych obsadach kadrowych funkcjonariuszy celnych.

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, konieczne jest przede wszystkim:

1. Zintensyfikowanie przez Szefa Służby Celnej działań zmierzających do zapewnienia wystarczających obsad kadrowych w granicznych jednostkach Służby Celnej.

2. Opracowanie i wdrożenie przez Szefa Służby Celnej standardów wyposażenia jednostek Służby Celnej w niezbędny sprzęt, dostosowanych do specyfiki działania tych jednostek.

3. Ostateczne zakończenie przez Ministra Finansów procesu obsad stanowisk dyrektorów izb celnych.

4. Zintensyfikowanie przez właściwych wojewodów prac modernizacyjnych na przejściach granicznych.

PS/NIK