statystyki

Aplikacja SHRIMP w jedenastu województwach

02.02.2010, 04:03; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:19
Lubelskie, lubuskie, łódzkie, śląskie i świętokrzyskie jako kolejne województwa będą korzystać z aplikacji SHRIMP. Elektroniczny system monitorowania pomocy publicznej, służący do sporządzania oraz przekazywania sprawozdań o udzielonej pomocy, obejmie w sumie jedenaście województw.
 

Aplikacja SHRIMP – System Harmonogramowania, Rejestracji i Monitorowania Pomocy Publicznej – umożliwia przekazywanie bezpośrednio do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej oraz informacji o jej nieudzieleniu w jednolitej formie. Obecnie korzystają z niego jednostki samorządu terytorialnego – gminy, powiaty oraz samorząd województwa – z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i pomorskiego. Teraz dołączy pięć kolejnych: lubelskie, lubuskie, łódzkie, śląskie i świętokrzyskie. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie przekazywania sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej i informacji o nieudzielaniu takiej pomocy z wykorzystaniem aplikacji SHRIMP wchodzi w życie 30 stycznia. Niezbędne do korzystania z elektronicznego systemu będą login i hasło dostępu nadawane przez UOKiK na podstawie wniosku złożonego do Urzędu – jego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia. Wypełnione dokumenty należy przesłać pocztą tradycyjną na adres Urzędu. Od chwili otrzymania wniosku Prezes UOKiK ma 40 dni na przekazanie loginu i hasła dostępu. Zgodnie z rozporządzeniem obowiązek przekazywania sprawozdań istnieje od początku kwartału następującego po kwartale, w którym rozporządzenie weszło w życie. Podmiot udzielający pomocy, który przekazuje sprawozdania za pośrednictwem systemu, ma 30 dni od dnia udzielenia pomocy na wprowadzenie do aplikacji informacji o tym fakcie. Taki obowiązek nakłada z kolei rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych. Rozporządzenie formalizuje również obowiązek naczelników urzędów skarbowych i dyrektorów izb skarbowych z całego kraju do przekazywania sprawozdań za pośrednictwem systemu SHRIMP. W tym przypadku dane przekazywane będą do Ministra Finansów. To również on nadawać będzie tym instytucjom login i hasło – ma na to 45 dni od dnia otrzymania wniosku – jego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane