W dniu 23 stycznia 2010 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat.

Do publicznej lub niepublicznej szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat, jeżeli osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia i nie rokuje ukończenia szkoły podstawowej lub gimnazjum dla dzieci i młodzieży.

Do publicznej lub niepublicznej szkoły ponad gimnazjalnej dla dorosłych można przyjąć osobę, która najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat, jeżeli osoba ta ma opóźnienie w cyklu kształcenia związane z sytuacją życiową lub zdrowotną uniemożliwiającą podjęcie lub kontynuowanie nauki w szkole ponad gimnazjalnej dla młodzieży.

Do publicznej lub niepublicznej szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponad gimnazjalnej dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 15 lat, jeżeli osoba ta przebywa w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.

Rozrządzenie tym samym otwiera furtkę wszystkim 15 i 16 latkom podjęcia nauki w systemie wieczorowej. Jest to swoisty postęp edukacyjny, jeżeli chodzi o szczególnie trudną młodzież posiadającą problemy szkolne.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 grudnia 2009 r ( Dz. U z 2010 Nr 2 poz 3)

Przemysław Gogojewicz

Zobacz także:

TK: Ocena z religii wliczona do średniej