W dniach 13 - 16 września 2012 roku w Szczecinie oraz w Świnoujściu, odbędzie się międzynarodowa konferencja nt. „Rozwój i nowoczesne trendy w edukacji prawniczej”.

Po roku 1998, niemal przy każdym Wydziale Prawa w Polsce powstały uniwersyteckie poradnie prawne. Obecnie, zakres świadczonego przez nie poradnictwa obejmuje wszelkie dziedziny prawa, z którymi obywatel może zetknąć się w życiu codziennym. Dla osób których sytuacja finansowa nie pozwala na skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej stanowią one nieocenioną pomoc. Zwiększająca się na przełomie ostatnich lat liczba udzielanych porad świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na bezpłatne poradnictwo prawne na rzecz osób najuboższych, w tym zagrożonych wykluczeniem społecznym: niepełnosprawnych, emerytów, rencistów, bezrobotnych, bezdomnych, ofiar przestępstw, kobiet w trudnej sytuacji życiowej, cudzoziemców oraz uchodźców.

Zobacz: Czy prawnicy zrezygnują ze świadczenia pomocy prawnej pro bono ?

Rozwiązanie problemu, jakim jest niska świadomość prawna obywateli, a także bariera finansowa w dostępie do profesjonalnego poradnictwa prawnego wymaga zreformowania dotychczas istniejących struktur klinik prawa oraz wdrożenia nowego programu kształcenia studentów działających w ich ramach. Krokiem w kierunku rozwoju bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego będzie Międzynarodowa Konferencja „Rozwój i nowoczesne trendy w edukacji prawniczej”.

Zobacz: Centrum Pomocy Prawnej Pro Bono już otwarte

Konferencja ma służyć wypracowaniu nowych standardów jakości świadczonego poradnictwa, jego upowszechnieniu poprzez wypracowanie skuteczniejszych metod edukacji studentów prawa - woluntariuszy Klinik Prawa.

Poprzez połączenie wydarzenia z dorocznym Zjazdem Dziekanów Prawniczych Uczelni Wyższych, organizatorzy mają nadzieję podjąć efektywną dyskusję, która nie tylko pozwoli na promocję i popularyzację idei kształcenia klinicznego, lecz przede wszystkim ukształtuje w środowisku akademickim, które może realnie wpływać na propagowanie wśród przyszłych prawników pożądanych postaw obywatelskich, wizję kształcenia akademickiego, poprzez położenie nacisku na praktyczny jego wymiar.

Szczegółowe informacje dotyczące Konferencji znajdują się na oficjalnej stronie internetowej: www.legal-education-reform.pl

Zobacz także:

Działania pro bono należy popierać, a nie krytykować

Młodzi prawnicy szerzą ideę pro publico bono