statystyki

Gospodarowanie nieruchomościami rolnym SP

12.02.2010, 06:37; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:19
Projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi został przyjęty przez rząd.

Usprawnienie obrotu ziemią rolniczą, ułatwienia w zakupie ziemi przez rolników indywidualnych oraz szybkie rozdysponowanie gruntów z zasobu własności rolnej Skarbu Państwa – to najważniejsze zmiany w projekcie nowelizacji ustawy. Zgodnie z nowymi przepisami, Agencja Nieruchomości Rolnych nie będzie mogła zawierać nowych umów dzierżawy, najmu i oddania nieruchomości w administrowanie. Dotychczasowe umowy zachowają ważność i, z pewnymi wyjątkami, nie będą mogły być przedłużane oraz przekształcane w umowy na czas nieoznaczony. Przewidziano przepis, zgodnie z którym Agencja Nieruchomości Rolnych będzie pisemnie zawiadamiać dzierżawców, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowych przepisów, o możliwości dokonania zmian w umowach dzierżawy. Chodzi o możliwość wyłączenia z dzierżawy 30 proc. użytków rolnych. Osoby, które wyrażą zgodę na tę propozycję będą mogły kupić pozostałe dzierżawione grunty na preferencyjnych zasadach. Z kolei wyłączone grunty będą dzielone na mniejsze nieruchomości i przygotowywane do sprzedaży. Wśród kupujących preferowani będą miejscowi rolnicy indywidualni, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwa rodzinne lub je utworzyć. Przewidziano także zmianę zasad dotyczących organizacji przetargów ograniczonych, co powinno pomóc Agencji Nieruchomości Rolnych w tworzeniu i powiększaniu gospodarstw rodzinnych. Zgodnie z tą ideą, Agencja będzie mogła organizować takie przetargi dla osób posiadających kwalifikacje rolnicze i zamierzających tworzyć gospodarstwa rodzinne. W przetargach ograniczonych będą mogli wziąć udział również byli pracownicy PGR-ów, którzy chcieliby tworzyć takie gospodarstwa. Wprowadzono również możliwość rozłożenia spłaty należności z tytułu sprzedaży nieruchomości na okres do 15 lat, pod warunkiem wpłaty co najmniej 10 proc. ceny przed zawarciem umowy sprzedaży. Umożliwi to wielu rolnikom nabycie gruntów z zasobu. Znowelizowane przepisy ma obowiązywać po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane