W dniu 18 lutego 2010 roku na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczną się obchody XX-lecia Krajowej Rady Sądownictwa z udziałem zaproszonych gości, w tym Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Pierwsze, historyczne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa odbyło się 23 lutego 1990 roku, 10 miesięcy po zakończeniu obrad „Okrągłego Stołu”, podczas których zapadła decyzja o powstaniu Rady. Niezawisłość sędziów i niezależność sądów, obok pluralizmu politycznego, wolności słowa i samorządności terytorialnej stała się podstawą reform całego systemu polityczno-prawnego w Polsce. Ustalono, że sędziowie będą powoływani przez Prezydenta, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, która, jako nowy organ państwowy, została powołana do życia ustawą z 20 grudnia 1989 r. Konstytucja z 2 kwietnia 1997 r. podniosła do rangi normy konstytucyjnej strzeżenie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, czyli podstawowy cel, który postawiono przed Krajową Radą Sądownictwa.

Dwadzieścia lat pracy Krajowej Rady Sądownictwa to czas ciągłych starań o właściwą pozycję sądownictwa, budowę jego prestiżu i umacnianie fundamentów porządku konstytucyjnego
w naszym kraju, jakim jest podział i równowaga władzy ustawodawczej, wykonawczej
i sądowniczej, ale przede wszystkim to 20 lat ochrony niezależności sądów i niezawisłości sędziów, które nie są sędziowskimi przywilejami, ale niezbędnymi warunkami urzeczywistnienia prawa obywatela do sądu oraz gwarancją podstawowych praw jednostki. XX-lecie działalności Krajowej Rady Sądownictwa to także okazja do spojrzenia
w przyszłość i rozważenia możliwości powstania nowej ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, zgodnej z prawem europejskim i wykorzystującej dwudziestoletni dorobek Rady, gdyż 36 dotychczasowych nowelizacji zniszczyło jakość i spójność obowiązującego prawa.


KRS/AS