statystyki

KRS obchodzi 20-tą rocznicę

13.02.2010, 05:52; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:19
  W dniu 18 lutego 2010 roku na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczną się obchody XX-lecia Krajowej Rady Sądownictwa z udziałem zaproszonych gości, w tym Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Prezesa Rady Ministrów, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

 

Pierwsze, historyczne posiedzenie Krajowej Rady Sądownictwa odbyło się 23 lutego 1990 roku, 10 miesięcy po zakończeniu obrad „Okrągłego Stołu”, podczas których zapadła decyzja o powstaniu Rady. Niezawisłość sędziów i niezależność sądów, obok pluralizmu politycznego, wolności słowa i samorządności terytorialnej stała się podstawą reform całego systemu polityczno-prawnego w Polsce. Ustalono, że sędziowie będą powoływani przez Prezydenta, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, która, jako nowy organ państwowy, została powołana do życia ustawą z 20 grudnia 1989 r. Konstytucja z 2 kwietnia 1997 r. podniosła do rangi normy konstytucyjnej strzeżenie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, czyli podstawowy cel, który postawiono przed Krajową Radą Sądownictwa.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane