Szef resortu cyfryzacji Michał Boni złożył środowisku bibliotekarzy nową propozycję dotyczącą w głównej mierze reformy bibliotek szkolnych.

- Wszystkim Nam zależy na tym, by biblioteki szkolne i publiczne miały dobre warunki do funkcjonowania. Dlatego składam Państwu propozycję, byśmy wspólnie wypracowali plan dla bibliotek, przede wszystkim szkolnych. Jeśli będą Państwo gotowi stworzyć zespół, który w ciągu następnych dwóch miesięcy przygotuje propozycje dla bibliotek, to MAC gotów jest zrezygnować z poruszania tematu bibliotek w założeniach do ustawy samorządowej - taką propozycję minister Michał Boni złożył na spotkaniu ze środowiskiem bibliotekarzy w dniu 18 marca.

Uczestniczący w nim przedstawiciele bibliotek publicznych, szkolnych, stowarzyszeń bibliotekarzy a także organizatorzy akcji „STOP likwidacji bibliotek szkolnych” wyrazili zgodę na ofertę resortu.

W styczniu MAC przedstawił do konsultacji społecznych projekt założeń do nowej ustawy samorządowej. Jedną z licznych propozycji było ustawowe ułatwienie współpracy bibliotek szkolnych i publicznych. Propozycja ta wywołała duży opór, organizatorzy akcji „STOP likwidacji bibliotek szkolnych” uznali, że to zachęta do likwidacji bibliotek szkolnych.

Zobacz: Biblioteki publiczne z darmowym dostępem do Internetu przez kolejne trzy lata

W czasie spotkania w MAC nikt nie kwestionował tego, że biblioteki szkolne muszą istnieć. Michał Boni wyjaśnił, że MAC zajął się problemem, bo odpowiada za relacje z samorządami i szuka sposobów, by zachęcić je do wspierania bibliotek.

- Biblioteki szkolne są potrzebne i dlatego muszą się modernizować. Utrzymanie status quo to za mało - powiedział Boni. - Trzeba zredefiniować rolę bibliotek szkolnych w świecie pełnym informacji, gdzie proces edukacyjny nie ogranicza się do środowiska szkolnego- dodał.

Zespół roboczy ma wypracować rozwiązania, które pozwolą bibliotekom szkolnym zrobić taki skok, jaki zrobiły już biblioteki publiczne korzystając w ostatnich latach z programów Biblioteka Plus i Program Rozwoju Bibliotek.

- Jeśli okaże się, że biblioteki szkolne i publiczne mimo różnej organizacji i prawnego uwarunkowania nauczą się dobrze współpracować dla dobra społeczności lokalnej, to ten model może być wystarczający- powiedział Boni.

-Zdejmujemy biblioteki z projektu założeń do ustawy samorządowej, ale pod warunkiem, że będziemy szukali innych sposobów poprawy ich sytuacji - dodał.

PS/źródło:MAC

Zobacz także:

NIK: System nie jest przystosowany do kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami