statystyki

Hu Jia laureatem nagrody Sacharowa

02.11.2008, 08:03; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:14
Tegoroczna Nagroda imienia Sacharowa na rzecz Wolności Myśli została przyznana chińskiemu działaczowi politycznemu Hu Jia. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 17 grudnia w Strasburgu.

Hu Jia jest znanym działaczem na rzecz praw człowieka i dysydentem w Chińskiej Republice Ludowej. Podejmował cały szereg inicjatyw: walczył z problemem HIV/AIDS, propagował ochronę środowiska i wzywał do oficjalnego śledztwa w sprawie masakry na Placu Tiananmen w 1989 roku. Koordynował również ruch "bosych prawników". Hans-Gert Pöttering, Przewodniczący Parlament Europejskiego powiedział, iż: "Parlament Europejski przyznając Hu Jia Nagrodę imienia Sacharowa, mocno i zdecydowanie opowiada się po stronie wszystkich obrońców praw człowieka w Chinach, codziennie walczących o wolność." W tym roku przypada 20. rocznica Nagrody im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli. Po raz pierwszy wręczono ją w 1988 roku, w uznaniu drogi życiowej rosyjskiego naukowca i dysydenta Andrieja Sacharowa. Od tego czasu Parlament Europejski przyznaje Nagrodę osobom i organizacjom szczególnie zasłużonym w dziedzinie praw człowieka i demokracji. Laureat odbierze nagrodę w środę, 17 grudnia 2008, podczas sesji plenarnej Parlamentu w Strasburgu. Nagrodzony otrzyma dyplom i czek na kwotę 50 tysięcy euro.


Pozostało jeszcze 2% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane