Na swoim posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła m.in. projekty ustaw: o finansach publicznych, o swobodzie działalności gospodarczej oraz o partnerstwie publiczno-prywatnym.





Rozwiązania zaproponowane przez ustawę o finansach publicznych mają zapewnić jawność i przejrzystość finansów publicznych, a w efekcie lepszą kontrolę wydawania pieniędzy z publicznej kasy - podkreślił minister finansów Jacek Rostowski

Wieloletni plan finansowy

Rząd proponuje likwidację wszystkich gospodarstw pomocniczych (np. kasyn wojskowych, ośrodków wypoczynkowych) oraz państwowych zakładów budżetowych (np. ośrodków szkoleniowych). Pozostaną jedynie samorządowe zakłady budżetowe, ale tylko te, które zajmują się m.in. gospodarką mieszkaniową, gospodarowaniem lokalami użytkowymi i usługami komunalnymi.
Do polskiego systemu finansów publicznych ma być wprowadzony wieloletni plan finansowy państwa, uchwalany przez rząd na cztery lata budżetowe. Do końca czerwca 2009 r. ma być stworzony pierwszy tego typu dokument obejmujący lata 2009–2012. Przewidziano również zaostrzenie tzw. norm ostrożnościowych w budżecie państwa. Wzmocniony ma być audyt wewnętrzny, czyli system wewnętrznej kontroli, w całej administracji państwowej.

Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej

Rada Ministrów przyjęła dziś również projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Zawarte w ustawie rozwiązania ułatwią prowadzenie i rejestrowanie działalności gospodarczej oraz zmniejszą uciążliwość kontroli. Zgodnie z projektem, kontrole mają być krótsze i dostosowane do wielkości firmy. Projekt przyjmuje zasadę, że to nie przedsiębiorca będzie kontrolowany, ale prowadzona przez niego działalność gospodarcza. Docelowo, przedsiębiorca będzie wypełniał jedynie wniosek o rejestrację firmy na stronie internetowej, który wyśle na adres specjalnej platformy informatycznej – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG.)


Wszystkie formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej będzie można załatwić zgodnie z zasadą „jednego okienka”. W dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą.

Ułatwić współdziałanie podmiotów publicznych i prywatnych

Rada Ministrów przyjęła również projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Dzięki nowym przepisom firmy komercyjne wspólnie z samorządami będą mogły sprawniej budować m.in. szkoły, szpitale, hale sportowe, oczyszczalnie ścieków, drogi. Zlikwidowany zostanie obowiązek przeprowadzania kosztownych i uciążliwych analiz poprzedzających rozpoczęcie inwestycji. Nowa ustawa ma ułatwić współdziałanie podmiotów publicznych i prywatnych, co spowoduje szybsze powstawanie w Polsce m.in. nowych inwestycji infrastrukturalnych i komunalnych.

KPRM/AS

Zobacz także:

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej