"Kompasik. Edukacja na rzecz praw człowieka w pracy z dziećmi" - taki tytuł nosi polska wersja poradnika Rady Europy dla nauczycieli szkół podstawowych. Zawiera on m.in. scenariusze, które można wykorzystywać zarówno podczas lekcji, jak i podczas zajęć pozaszkolnych.

Polska jest pierwszym krajem spośród państw należących do Rady Europy, która przygotowała swoją wersję książki. Opracował ją i wydał Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (CODN) przy współpracy ze Stowarzyszeniem dla Dzieci i Młodzieży "Szansa".

Oryginalny poradnik opracowany został w języku angielskim. Nosi tytuł "Compasito. A manual on human rights education for children". Wydany został w listopadzie 2007 r.

Kompasik" zawiera m.in. wprowadzenie do tego, czym są prawa człowieka, co to jest edukacja na rzecz praw człowieka oraz scenariusze 40 zajęć dotyczących takich zagadnień jak: obywatelstwo, demokracja, dyskryminacja, edukacja i czas wolny, środowisko, rodzina i opieka zastępcza, równość płci, zdrowie i dobre samopoczucie, media i internet, uczestnictwo, pokój, ubóstwo i wykluczenie społeczne, przemoc.

W aneksie przytoczono teksty: Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Konwencji o Prawach Dziecka. Mają one po dwie wersje: oficjalne i specjalnie opracowane z myślą o dzieciach.

MEN/AS

Zobacz także:

Konferencja na temat ochrony praw dzieci