PKPP Lewiatan sprzeciwia się propozycjom zawartym w poselskim projekcie nowelizacji ustawy z dnia 18 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.



W opracowanie jasnych, medycznych kryteriów były zaangażowane autorytety w dziedzinie medycyny pracy. Opracowali oni listę prac o szczególnym charakterze oraz prac wykonywanych w szczególnych warunkach, które obniżają zdolność do wykonywania określonej pracy. Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan proponowane poszerzenie list uprzywilejowanych zawodów, w oparciu o poza merytoryczne kryteria czynienia ukłonów dla poszczególnych branż albo grup pracowniczych, jest niezwykle niebezpieczne dla stabilności ustawy.
Może się okazać, że wkrótce znajdą się kolejne grupy pracowników, które chcą otrzymać przywilej wcześniejszej emerytury. Warto wskazać, że ustawa o emeryturach pomostowych przewiduje rekompensaty dla osób, które nie spełnią warunków wymaganych do uzyskania emerytury pomostowej, a pracowały przed 1 stycznia 2009 r. w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Według prognoz Eurostatu począwszy od 2010 r. liczba ludności w wieku 18 – 59/64 lat w Polsce zacznie się obniżać. Szacuje się, że w 2050 r. populacja tej grupy osób zmniejszy się o 31 % czyli o 7,6 mln osób w porównaniu z 2007 r. Proces ten będzie wynikać przede wszystkim ze zmniejszenia się liczebności grupy osób w wieku 0 – 24 lat przy jednoczesnym wzroście liczby osób w wieku emerytalnym.

Proponowane przez posłów zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych chcą na siłę otworzyć bramę do wcześniejszych świadczeń emerytalnych. PKPP Lewiatan podkreśla, że w dzisiejszej pogarszającej się sytuacji na rynku pracy ten gest może być politycznie opłacalny. Ale niesie on olbrzymie ryzyko zachwiania systemem emerytalnym. PKPP Lewiatan jest stanowczo przeciwna złożonej propozycji.



PKPP Lewiatan/AS

Zobacz także:

Pierwsze czytanie projektu Ustawy o emeryturach pomostowych

Liberalizacja czasu pracy-apel KIG