statystyki

Zmiany w ustawie o emeryturach pomostowych mogą zachwiać system

11.02.2009, 06:32; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:16
PKPP Lewiatan sprzeciwia się propozycjom zawartym w poselskim projekcie nowelizacji ustawy z dnia 18 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

W opracowanie jasnych, medycznych kryteriów były zaangażowane autorytety w dziedzinie medycyny pracy. Opracowali oni listę prac o szczególnym charakterze oraz prac wykonywanych w szczególnych warunkach, które obniżają zdolność do wykonywania określonej pracy. Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan proponowane poszerzenie list uprzywilejowanych zawodów, w oparciu o poza merytoryczne kryteria czynienia ukłonów dla poszczególnych branż albo grup pracowniczych, jest niezwykle niebezpieczne dla stabilności ustawy. Może się okazać, że wkrótce znajdą się kolejne grupy pracowników, które chcą otrzymać przywilej wcześniejszej emerytury. Warto wskazać, że ustawa o emeryturach pomostowych przewiduje rekompensaty dla osób, które nie spełnią warunków wymaganych do uzyskania emerytury pomostowej, a pracowały przed 1 stycznia 2009 r. w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Według prognoz Eurostatu począwszy od 2010 r. liczba ludności w wieku 18 – 59/64 lat w Polsce zacznie się obniżać. Szacuje się, że w 2050 r. populacja tej grupy osób zmniejszy się o 31 % czyli o 7,6 mln osób w porównaniu z 2007 r. Proces ten będzie wynikać przede wszystkim ze zmniejszenia się liczebności grupy osób w wieku 0 – 24 lat przy jednoczesnym wzroście liczby osób w wieku emerytalnym.


Pozostało jeszcze 23% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane