W dniu 10 lutego 2009 roku Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy o rekapitalizacji instytucji finansowych. To kolejna propozycja rządu w ramach „Planu Stabilności i Rozwoju”.

Zgodnie z projektem ustawy, wykonanie umowy gwarancyjnej będzie następować z chwilą, gdy wyemitowane przez instytucję finansową akcje, obligacje lub bankowe papiery wartościowe w całości lub w części nie znajdą nabywców u dotychczasowych akcjonariuszy, udziałowców lub podmiotów trzecich. Gwarancji będzie udzielać minister finansów po uzyskaniu opinii KNF i prezesa NBP.

W sytuacji, gdy instytucja nie wywiąże się z warunków umowy gwarancji, Skarb Państwa może złożyć wniosek do KNF o ustanowienie zarządu komisarycznego, przedłożyć posiadane akcje do umorzenia, przedłożyć posiadane akcje, obligacje lub bankowe papiery wartościowe do przedterminowego wykupu oraz przejąć instytucję.

W przypadku utraty wypłacalności instytucji finansowej Rada Ministrów w imieniu Skarbu Państwa (na wniosek ministra finansów i po zasięgnięciu opinii prezesa NBP
i przewodniczącego KNF) może dokonać przymusowego wykupu akcji od dotychczasowych akcjonariuszy po cenie wynikającej z aktualnej ich wyceny.

Jeśli ustąpi zagrożenie, minister finansów - w ciągu trzech lat od terminu przejęcia - powinien te akcje zbyć. Termin ten, za zgodą Rady Ministrów, może zostać przedłużony maksymalnie o dwa lata.

W przypadku ustabilizowania się sytuacji instytucji finansowej (np. znalezienie nowych inwestorów), Skarb Państwa będzie mógł się wycofać z zaangażowania w taką instytucję.

Nowe przepisy umożliwią reakcję rządu poprzez udzielenie gwarancji w formie objęcia akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych. Projekt ustawy obejmie banki krajowe i krajowe zakłady ubezpieczeń, z wyjątkiem towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.

RM/AS

Zobacz także:

Odebranie przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom służb specjalnych

Byli Prezesi TK chcą zmiany Konstytucji