Trybunał Konstytucyjny w dniu 22 września 2009 roku rozpozna pytanie prawne III Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi dotyczące zatrzymania prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu.

Prezydent Miasta Łodzi zatrzymał prawo jazdy Zbigniewowi S. Jako uzasadnienie decyzji podał, że wpłynął wniosek Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o dokonanie czynności zmierzających do zatrzymania prawa jazdy temu dłużnikowi alimentacyjnemu.

W odwołaniu od tej decyzji Zbigniew S. wskazał, iż w związku z trudną sytuacją materialną nie był w stanie płacić alimentów.

Dodatkowo podniósł, że zatrzymanie prawa jazdy pozbawi go środka utrzymania, co spowoduje jeszcze większe zadłużenie.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało zaskarżona decyzję.

Zdaniem pytającego sądu odmiennie niż w przypadku innych kar administracyjnych sankcja z kwestionowanego przepisu nakładana jest za czyn, którego karanie przewidziane jest w kodeksie karnym. Powstaje więc wątpliwość, czy w demokratycznym państwie prawnym dopuszczalne jest podwójne karanie za to samo w trybie karnym oraz w trybie administracyjnym. Zdaniem sądu kara zatrzymania prawa jazdy wobec dłużników alimentacyjnych jest oderwana od popełnionego czynu. Sąd podniósł także m.in., że wobec tych, którzy wprawdzie mają prawo jazdy, ale nie korzystają z samochodu sankcja będzie mniej dolegliwa, co narusza zasadę równości.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie o zgodności art. 5 ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 roku o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej z art. 2, art. 31 ust. 3 w związku z art. 2 i art. 32 ust. 1 w związku z art. 2 konstytucji.

Rozprawie będzie przewodniczył wiceprezes TK Janusz Niemcewicz, sprawozdawcą będzie sędzia TK Marian Grzybowski.

TK/AS

Zobacz także:

Zmiany w Kodeksie CywilnymLegalizacja samowoli budowlanej w opinii TK