statystyki

Zmiany ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

04.12.2009, 04:49; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:19
Nowelizacja projektu ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji została przyjęta przez Rząd.

 

 

Projekt nowelizacji ustawy dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2009 r. Trybunał zakwestionował przepis przejściowy ustawy z lipca 2005 r., który mówi, że do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się jej przepisy. To spowodowało sytuację, w której za czyny popełnione przed dniem wejścia w życie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi groziła odpowiedzialność przewidziana w przepisach tej ustawy. Trybunał orzekł, że normy skutkujące odpowiedzialnością karną nie mogą działać wstecz. W świetle wyroku TK zaproponowano zmianę przepisów. Określono, że wobec odpowiedzialności za naruszenia przepisów będą miały zastosowanie regulacje dotychczasowe, ponieważ w czasie ich obowiązywania wystąpiły te konkretne zdarzenia, chyba że nowe przepisy są korzystniejsze dla sprawcy. Efektem zaproponowanej zmiany jest określenie reguł odpowiedzialności, która nie może być surowsza, niż było to przewidziane w chwili naruszenia. Przypuszcza się, że wszystkie postępowania, które zostały wszczęte pod rządami ustawy z 1997 r. Prawo o publicznym obrocie instrumentami finansowymi zostały już zakończone. Gdyby jednak okazało się, że jakieś postępowanie jest niezakończone, wówczas zastosowanie będą mieć przepisy znowelizowanej ustawy.


Pozostało jeszcze 0% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane