Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego oraz ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, przedłożony przez ministra gospodarki.

Projekt nowelizacji ustaw wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. W tym przypadku chodzi o dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/23/WE z maja 2007 r., która zawiera uregulowania dotyczące wprowadzania do obrotu wyrobów pirotechnicznych.

Do ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego wprowadzono nowy rozdział 5a, w którym zawarto rozwiązania obejmujące zagadnienia wprowadzania do obrotu wyrobów pirotechnicznych wraz z procedurami oceny zgodności. W projekcie zamieszczono również definicje wyrobów pirotechnicznych. Wyróżniono 4 kategorie tych wyrobów: widowiskowe, do użytku teatralnego, do pojazdów oraz wyroby przeznaczone do innych celów, np. do zastosowania w leśnictwie, ratownictwie i rolnictwie.

Do każdego z powyższych rodzajów wyrobów pirotechnicznych przyporządkowano klasy, które uwzględniają stopień zagrożenia dla życia i zdrowia użytkowników. Wyroby przeznaczone do użytku widowiskowego podzielono na 4 klasy, 3 z nich oznaczają niskie i średnie zagrożenie, natomiast klasa 4 - to wyroby o wysokim stopniu zagrożenia dla życia i zdrowia użytkowników, dlatego będą one dostępne tylko dla osób posiadających wiedzę specjalistyczną. Podobne kategorie występują w wyrobach do użytku teatralnego (klasa T1 – bezpieczne, klasa T2 – wysoki stopień zagrożenia i dostęp tylko dla profesjonalistów), inne wyroby (klasy P1 – bezpieczne, P2 – dla specjalistów).

W projekcie ustawy umieszczono regulacje dotyczące kontroli wyrobów pirotechnicznych oraz wskazano organy upoważnione do ich przeprowadzania. Zgodnie z przepisami, kontrolę nad wyrobami klas 1-4 będą przeprowadzać wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej, natomiast wyroby klas T1, T2, P1, P2 będą kontrolowane przez inspektorów pracy.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie corocznie przekazywać do Komisji Europejskiej informacje dotyczące przeprowadzonych w poprzednim roku kontroli wyrobów pirotechnicznych.

Założono, że nowe rozwiązania wejdą w życie 4 lipca 2010 r.

KPRM/AS