Rada Ministrów przyjęła Sprawozdanie z realizacji Programu ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce w 2009 r., przedłożone przez ministra zdrowia.

W ciągu ostatnich lat w wielu krajach Unii Europejskiej wprowadzono regulacje prawne zakazujące palenia tytoniu w miejscach publicznych. Także i w Polsce mamy do czynienia z ogromnym poparciem społecznym dla polityki antynikotynowej. 15 listopada 2010 r. wchodzi w życie większość przepisów zakazujących palenia tytoniu w miejscach publicznych, zakładach pracy, zakładach ochrony zdrowia, szkołach uczelniach itp.

„Program ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce w 2009 r.” jest koordynowany przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Do realizacji wyznaczono 10 zadań z uzasadnieniem celowości i wskazaniem sposobów i wskaźników efektywności przewidzianych oddziaływań. Za realizację każdego zadania były odpowiedzialne wyznaczone resorty lub jednostki współdziałające z instytucjami, organizacjami pozarządowymi. W sprawozdaniu szczegółowo omówiono wykonanie poszczególnych priorytetów. Wskazano również działania i kampanie podejmowane przez samorządy terytorialne, media i różne instytucje.

Działania edukacyjno-zdrowotne prowadzone były w: kampaniach społecznych, ogólnokrajowych programach edukacyjnych, wojewódzkich programach. Prowadzono również tematyczne akcje na rzecz: ograniczenia palenia w lokalach gastronomicznych, promocji zdrowego stylu życia wolnego od dymu tytoniowego w szkołach i placówkach wychowawczych, uczelniach, zakładach opieki zdrowotnej, jednostkach wojskowych, w Policji i placówkach innych służb mundurowych. Kontynuowano działania dotyczące walki z nałogiem poprzez fachowe poradnictwo i pomoc medyczną, świadczoną przez podstawową i specjalistyczną opiekę zdrowotną oraz Centrum Onkologii w Warszawie. Potencjalnie ograniczeniu palenia służyły podwyżki cen na wyroby tytoniowe.

Nakłady na realizację programu w 2009 r. wyniosły 1 090 378,68 zł.

KPRM/AS