statystyki

RPO chce sprawniejszego rozpatrywania spraw o mienie zabużańskie

04.02.2011, 05:59; Aktualizacja: 19.03.2011, 13:23
W wystąpieniu do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, RPO podkreśla, że wnioski dotyczące roszczeń zabużańskich są rozpatrywane w sposób rażąco przewlekły. RPO postuluje podjęcie działań mających na celu usprawnienie rozpatrywania tego rodzaju spraw przez administrację publiczną.

W związku z licznymi skargami na przewlekłość organów administracyjnych w załatwianiu spraw dotyczących ustalenia prawa do rekompensaty na podstawie ustawy z dnia 8 lipca 2005 roku o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j: Dz. U. Nr 169, poz. 1418 ze zm.), Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu skierował w połowie 2010 roku wystąpienia do Wojewody Dolnośląskiego, Lubuskiego i Opolskiego dotyczące wskazania ilości rozpoczętych i zakończonych postępowań administracyjnych w tych sprawach. Kwestia przewlekłości tych postępowań była też podejmowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich w 2008 r. na podstawie informacji NIK o wynikach kontroli wykonywania zadań przez Ministra Skarbu Państwa i inne organy administracji rządowej w zakresie reprywatyzacji. RPO zwracał się wówczas do wszystkich wojewodów o podanie informacji dotyczących sposobu załatwiania między innymi roszczeń zabużańskich.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane