Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przedłożył założenia do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych. Zadaniem projektowanej ustawy jest racjonalizacja wydatków budżetowych przeznaczanych na wynagrodzenia funkcjonariuszy i żołnierzy.

Ustawa ma osiągnąć racjonalizację wydatków budżetowych poprzez wypłacanie funkcjonariuszom i żołnierzom tylko 80% uposażenia w przypadku zwolnienia lekarskiego. Obecnie przebywając na zwolnieniu otrzymują oni pełne wynagrodzenie. Zmiana zbliżyła by zasady obowiązujące służby mundurowe do zasad obowiązujących w systemie powszechnym.

Kogo dotyczyć będzie projektowana zmiana

Proponowana zmiana miałaby dotyczyć funkcjonariuszy: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.

Zasadność przebywania na zwolnieniu będzie kontrolowana

Zwolnienie od zajęć służbowych z powodu choroby według projektu ma następować na zasadach obowiązujących w systemie powszechnym, tj. na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Aktualnie nie ma uregulowań prawnych umożliwiających sprawdzenie czy przebywanie na zwolnieniu funkcjonariusza lub żołnierza jest uzasadnione.

Obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego

Przyjęto, że przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego ma nie być podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej). Środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.
Obniżenie uposażenia w związku z chorobą ma nie dotyczyć funkcjonariuszy i żołnierzy m.in. w przypadku niezdolności do służby z powodu wypadków w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), wypadków w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów, a także niezdolności do służby powstałej podczas misji zagranicznych.
Projektowane rozwiązania mają na celu zapobiec przypadkom nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniach lekarskich.

RO/źródło:KPRM

Zobacz także:

Rząd przyjął regulacje dotyczące energetyki jądrowej

Rząd likwiduje NIP dla obywateli